RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kontrterroryści wzmocnią ochronę wschodniej granicy

Policyjni kontrterroryści wspomogą funkcjonariuszy na granicy z Białorusią (fot. Irek Dorozanski/Polish Ministry of National Defence via Getty Images)
Policyjni kontrterroryści wspomogą funkcjonariuszy na granicy z Białorusią (fot. Irek Dorozanski/Polish Ministry of National Defence via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Stu policyjnych kontrterrorystów, przygotowanych do działań w sytuacjach kryzysowych, dołączy do funkcjonariuszy i żołnierzy na wschodniej granicy, aby wzmocnić ochronę granicy Polski i zewnętrznej UE przed prowokacjami reżimu białoruskiego – poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Broń, amunicja i materiały wybuchowe. Cały arsenał w spalonym mieszkaniu [GALERIA]

Lubelscy policjanci zabezpieczyli broń, kilka tysięcy sztuk amunicji i materiały wybuchowe. Arsenał odnaleziono w mieszkaniu w Kraśniku (woj....

zobacz więcej

Rzecznik KGP w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że wśród stu policyjnych kontrterrorystów, którzy pojadą na wschodnią granicę są również ci, którzy przeszli szkolenie z zakresu medycyny pola walki i przez ponad tydzień brali udział w szkoleniu z zakresu negocjacji kontrterrorystycznych, które odbyło się w ostatnim czasie w Wieliczce oraz w Krakowie.

Szkolenia policyjnych kontrterrorystów


– W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze CPKP „BOA”, SPKP oraz policyjni instruktorzy z NYPD (USA), RAID i BRI (Francja)” – podał inspektor.

– Negocjatorzy policyjni, podobnie jak pozostali funkcjonariusze pododdziałów kontrterrorystycznych, stale biorą udział w szkoleniach, kursach specjalistycznych organizowanych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Tym razem do stolicy Małopolski przyjechali instruktorzy z Francji oraz USA, którzy szkolili funkcjonariuszy z sekcji negocjacji Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” – wyjaśnił policjant dodając, że były to pierwsze tego typu ćwiczenia organizowane przez polską policję. Zajęcia podzielone były na dwie części. – Przez pierwsze cztery dni instruktorzy omawiali studium przypadku dotyczące sytuacji, które miały miejsce w ich krajach. Przedstawiali również opracowane w jednostkach, które reprezentowali, modele działań podejmowanych w sytuacjach zakładniczych – podkreślił.

Zobacz także: Szef Frontexu: UE musi być przygotowana na wzrost liczby migrantów


Polscy policjanci czujni na urlopie. Złapali złodzieja w Barcelonie

Lubelscy policjanci podczas urlopu w Barcelonie schwytali złodzieja. Gdy wraz ze swoimi rodzinami przebywali w restauracji, zauważyli kradzież...

zobacz więcej

– Celem tej części ćwiczeń była nie tylko wymiana doświadczeń oraz porównanie obowiązujących procedur negocjacyjnych, ale przede wszystkim wypracowanie modelu działania podczas rozwiązywania potencjalnych sytuacji zakładniczych, np. w budynkach użyteczności publicznej – przekazał.

Zaznaczył, że przez kolejne trzy dni funkcjonariusze mieli zajęcia praktyczne, które odbyły się m.in. na terenie jednego z hoteli położonych w centrum Krakowa oraz w jednej z galerii usytuowanych w mieście.

– Każdy dzień i noc to nowe założenia i coraz trudniejsze działania. Scenariusze do wszystkich przeprowadzonych symulacji oparte w dużej mierze były na doświadczeniach francuskich i nowojorskich. Przy ich tworzeniu pomagali funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Krakowie – powiedział.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Zgodnie z założeniem każdy element ćwiczeń miał być dla uczestników zaskoczeniem. Instruktorom zależało, aby szkolący się mogli sprawdzić się w sytuacjach jak najbardziej zbliżonych do realnych działań. Podczas wielogodzinnych symulacji wykorzystywany był specjalistyczny sprzęt, w tym m.in. roboty pirotechniczne – wyjawił.

Wziął syna za zakładnika, trafi do aresztu w szpitalu psychiatrycznym

36-letni Łukasz P., podejrzany o wzięcie i przetrzymywanie jako zakładnika swojego 4,5-letniego syna, został aresztowany na trzy miesiące....

zobacz więcej

Podał, że w trwającym ponad tydzień szkoleniu udział wzięło w sumie 20 policyjnych kontrterrorystów z CPKP „BOA” oraz SPKP z Wrocławia, Warszawy i Łodzi. – Ćwiczenia te były częścią projektu pod nazwą „Wypracowanie mechanizmów reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym przez BOA KGP”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – przekazał.

W ramach tego samego projektu policyjni kontrterroryści z „BOA” oraz ze wszystkich SPKP w kraju szkolili się również z zakresu medycyny pola walki. – Celem tych ćwiczeń było podniesienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań bojowych. Szkolenie zostało zorganizowane w oparciu o międzynarodowe wytyczne TC3.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Kontrterroryści doskonalili techniki i kolejność wykonywania poszczególnych zabiegów przedszpitalnych ratujących życie, w tym m.in. opatrywanie ran powstałych w wyniku postrzałów, wybuchów czy oparzeń. Tego typu szkolenia prowadzone są w polskiej policji już od kilku lat – podkreślił.

– Kolejną odsłoną projektu było szkolenie, w którym kontrterroryści szkolili się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie z działań minersko-pirotechnicznych, a na poligonie w Wędrzynie z zakresu balistyki dla strzelców wyborowych – dodał rzecznik KGP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej