RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef Frontexu: UE musi być przygotowana na wzrost liczby migrantów

Kryzys migracyjny na granicy (fot. PAP/Irek Dorożański/DWOT)
Kryzys migracyjny na granicy (fot. PAP/Irek Dorożański/DWOT)

Unia Europejska musi być przygotowana na wzrost liczby migrantów, wkraczających na jej teren – wskazał w piątek dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri. Jego zdaniem napływ uchodźców z Bliskiego Wschodu przez Białoruś będzie trwał jeszcze przez długi czas.

Sprawa zawracania migrantów. Szef Frontexu przesłuchany

Sprawą zawracania migrantów z granicy morskiej Unii Europejskiej przez unijną agencję ochrony granic Frontex zajęła się komisja spraw wewnętrznych...

zobacz więcej

– Na podstawie naszej analizy ryzyka widzimy, że wszystkie czynniki, które wywołały ten kryzys, wciąż istnieją i że sprawy nie postępują w dobrym kierunku i nie ulegają deeskalacji. Musimy być gotowi, aby stawić czoła tej sytuacji przez długi czas – powiedział Leggeri.

Dodał, że chociaż Frontex nie wysłał swoich funkcjonariuszy na granicę Polski z Białorusią, rozważa udostępnienie Polsce dodatkowych zdjęć satelitarnych i zwiększenie nadzoru powietrznego nad granicą Polski z Białorusią. Planuje również pomóc Polsce w odsyłaniu migrantów do ich krajów ojczystych.

Leggeri był na granicy polsko-białoruskiej na początku października i podczas tej wizyty podziękował władzom Polski za współpracę. Dodał, że jest pod wrażeniem środków zastosowanych w celu ochrony polskiej granicy.

Zobacz także: Cichanouska: Białoruski rząd wykorzystuje migrantów, by szantażować Europę


Szef Frontexu w udzielonym w tym tygodniu wywiadzie portalowi rtl.fr ocenił, ze Mińsk „zaaranżował” kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Zaznaczył, że „tysiące migrantów zostało przetransportowanych samolotem z Bliskiego Wschodu, żeby dostali się do Unii Europejskiej” przez Polskę. „Mamy nagrania wideo, które pokazują mężczyzn w mundurach po stronie białoruskiej, którzy popychają migrantów do Polski” – powiedział francuskiemu portalowi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej