RAPORT

Wojna na Ukrainie

Dziesiątki wstrząsów czasoprzestrzeni. Obserwacja rzuca światło na śmierć gwiazd

Badania poszerzają naszą wiedzę na temat życia i śmierci gwiazd (graf. NASA)
Badania poszerzają naszą wiedzę na temat życia i śmierci gwiazd (graf. NASA)

Detektory Virgo i LIGO w ich ostatniej kampanii obserwacyjnej wykryły 35 nowych sygnałów fal grawitacyjnych. Łącznie zarejestrowano ich już 90. Daje to nauce nowe informacje na temat populacji czarnych dziur, a w konsekwencji życia i śmierci gwiazd. W obserwacjach brali udział naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Astronomowie wyśledzili czarną dziurę w gromadzie gwiazd poza naszą galaktyką

Naukowcom udało się wykryć niewielką czarną dziurę w gromadzie gwiazd w jednej z galaktyk poza Drogą Mleczną. Do badań użyto teleskopu VLT...

zobacz więcej

Dane o 35 nowych obserwacjach fal grawitacyjnych dokonanych między listopadem 2019 roku, a marcem 2020 podczas kampanii obserwacyjnej LIGO-Virgo (O3b), zwiększają liczbę sygnałów fal grawitacyjnych wykrytych przez globalną sieć trzech interferometrów łącznie do 90 – informuje uczelnia.

Zdarzenia te to drgania czasoprzestrzeni generowane przez połączenie się dwóch czarnych dziur, dwóch gwiazd neutronowych lub pary czarna dziura-gwiazda neutronowa.

Cykl życia i śmierci gwiazd


Zbiór danych, opublikowany 8 listopada w tak zwanym trzecim katalogu sygnałów przejściowych (GWTC-3), dostarcza nowych informacji na temat populacji czarnych dziur, których masy, wraz z masami obserwowanych gwiazd neutronowych, poszerzają wiedzę na temat życia i śmierci gwiazd. W szczególności zaobserwowany zakres mas czarnych dziur pokazuje, że część z nich mogła powstać w wyniku zderzeń w gęstych skupiskach gwiazd – wyjaśnia prof. Dorota Rosińska z Obserwatorium Astronomicznego UW.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W obserwacjach kampanii LIGO-Virgo brali udział naukowcy z Polski, w tym związani z Obserwatorium Astronomicznym UW: prof. Rosińska, prof. Tomasz Bulik, dr Bartosz Idźkowski, Neha Singh, Małgorzata Curyło oraz Paweł Szewczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej