RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezydent: Wielka była potrzeba budowania ducha właśnie poprzez kulturę [WIDEO]

Wielka była potrzeba budowania ducha właśnie poprzez kulturę. Ta potrzeba była tutaj realizowana – powiedział prezydent Andrzej Duda o początkach Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie podczas uroczystego koncertu z okazji 75-lecia tej instytucji. – Z całego serca gratuluję, że ta orkiestra cały czas się rozwija, że jest coraz lepsza, że jest dzisiaj jedną z najważniejszych orkiestr symfonicznych w naszym kraju – podkreślił.

Prezydent: Jestem wdzięczny funkcjonariuszom za służbę [WIDEO]

Jestem wdzięczny funkcjonariuszom Straży Granicznej, Policji i żołnierzom za służbę, za to, że bronią granicy. Dziękuję wszystkim Policjantom i...

zobacz więcej

– Siedemdziesiąt pięć lat orkiestry symfonicznej, pracującej na co dzień w jednej z najpiękniejszych sal filharmonicznych w Polsce jest wydarzeniem ponadregionalnym, jest wydarzeniem ogólnopolskim. (...) To jest wydarzenie, które swoją rangą daleko przekracza ramy Olsztyna jako miasta, daleko przekracza ramy województwa warmińsko-mazurskiego; to jest ważne wydarzenie dla Rzeczypospolitej – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „75 lat to jest praktycznie rzecz biorąc cała historia od II wojny światowej, tych ostatnich dziesięcioleci tej ziemi, kiedy stanowi ona ważną część polskiego państwa, na którą przybyli ludzie z różnych stron”. – Przygnały ich tutaj różne potrzeby życiowe, czasem nieszczęście pozbawienia własnego domu, całej historii rodzinnej gdzieś na ojcowiźnie, na Kresach Wschodnich II RP – mówił.

Nowe miejsce na ziemi


– Trzeba się było jakoś tutaj odnaleźć, trzeba było tutaj jakoś zacząć życie, trzeba było znaleźć swoje nowe miejsce na ziemi – powiedział. – I proszę zwrócić uwagę, kto przybył? Pan marszałek wspomniał o panu Mirosławie Dąbrowskim, który tutaj stworzył wtedy pierwszy (...) zespół muzyki poważnej, który później stał się małą orkiestrą symfoniczną – zaznaczył.

Prezdent przypomniał, że Dąbrowski „stworzył pierwsze grono muzyków, którzy zaczęli tutaj grać dla tych, którzy tutaj przybyli”. – Bo taka była potrzeba. Ci ludzie przybyli tutaj potrzebując także i tego, co nazywamy bardzo często kulturą wysoką. Muzyki poważnej - muzyki, nad którą można się zadumać. Muzyki, która buduje duszę; muzyki, która wskazuje ludzi reprezentujących pewien poziom – podkreślił. Ocenił przy tym, że „przybyli tutaj ludzie reprezentujący sobą wysoki poziom”. – I tej właśnie muzyki potrzebowali – zaznaczył.

– Ta potrzeba została tutaj zrealizowana, początkowo przez bardzo mały zespół. Później ta mała orkiestra symfoniczna liczyła 30 osób – mówił. – Ale (...) pomiędzy rokiem 1946 a 1948 zagrała prawie 260 koncertów, dokładnie 258 dla ponad 30 tys. ludzi – powiedział. – To pokazuje, jak olbrzymie było wtedy zainteresowanie. Przecież działo się to w trudnych czasach, zaraz po wojnie, kiedy, można śmiało powiedzieć, ludzie mieli inne zmartwienia – tłumaczył Duda.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Podkreślił, że „wielka była potrzeba także i budowania ducha właśnie poprzez kulturę” i „ta potrzeba była tutaj realizowana”. – Później powstała Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Olsztynie. Wreszcie od 1973 r. – Filharmonia Olsztyńska i jej orkiestra symfoniczna – mówił prezydent.

– W tej sali, nie waham się powiedzieć absolutnie jednej z najpiękniejszych w Polsce, i jak słyszałem (...) jednej z najpiękniej brzmiących, z całego serca gratuluję całemu zespołowi - dziś potężnemu, wielkiej orkiestrze symfonicznej – powiedział Andrzej Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej