RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Nędzarz i Madame”. Film o św. Bracie Albercie już w kinach

W piątek 12 listopada do kin w całej Polsce wchodzi film fabularny „Nędzarz i madame” ukazujący niezwykłe życie św. Brata Alberta. Premiera filmowej biografii świętego przypada na dzień 32. rocznicy jego kanonizacji przez św. Jana Pawła II. Reżyserem filmu jest Witold Ludwig, twórca „Zerwanego kłosa”, a dystrybutorem Telewizja Polska. – Wierzę, że film trafi do masowej widowni i okaże się pięknym świadectwem popularyzującym prawdę i wiarę – powiedział prezes TVP Jacek Kurski.

Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”. Prezes TVP wręczył nagrody

W studiu Telewizji Polskiej w Warszawie w piątek odbyła się gala wręczenia nagród I Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego „Heart of Europe”....

zobacz więcej

„Nędzarz i Madame” ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go jako Brata Alberta.

Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie. Kiedy osiągnie sławę, nie zawaha się porzucić sztuki, aby umrzeć dla wielkiego świata i oddać się służbie ludziom. Jego tragiczny los wieńczy załamanie, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych.

– Wkrótce jednak powstanie jak feniks z popiołów, a wówczas – z miłości do drugiego człowieka – powraca jako Brat Albert – przyszły święty. Filmową historię jego życia dopełniają losy sławnych przyjaciół i artystów – Heleny Modrzejewskiej i Józefa Chełmońskiego – opowiada Agnieszka Lenart z Biura Programowego TVP S.A.

„Nędzarz i Madame” od 12 listopada w kinach

TVP zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Heart of Europe

Nowe wydarzenie na mapie kulturalnej stolicy – Festiwal Telewizyjny Heart of Europe, prezentujący produkcje polskie i międzynarodowe w sześciu...

zobacz więcej

W piątek film wchodzi do kin w całej Polsce, a jego dystrybutorem jest TVP. – Wierzę, że film trafi do masowej widowni i okaże się pięknym świadectwem popularyzującej prawdę i wiarę – powiedział prezes TVP Jacek Kurski.

Autorem scenariusza i reżyserem filmu „Nędzarz i madame” jest Witold Ludwig, twórca filmu „Zerwany kłos”.

W rolach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta występują: Piotr Zajączkowski („Żeby nie było śladów”, „Żużel”, „Zerwany kłos”) i Krzysztof Wakuliński („Skorumpowani”, „Wielka wsypa”, „Ucieczka z kina Wolność”).

Muzycznym dopełnieniem filmu jest utwór „Wciąż pytasz czemu” w wykonaniu Andrzeja Lamperta, solisty Opery w Gratz w Austrii. Autorem muzyki jest Jakub Lubowicz. Witold Ludwig napisał słowa piosenki i wyreżyserował teledysk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej