RAPORT

Wojna na Ukrainie

Powrót po 40 latach. Polscy polarnicy wyruszyli w drogę na Antarktydę

Zakres badań zależeć będzie od kaprysów pogody (fot. Shutterstock, zdj. ilustr.)
Zakres badań zależeć będzie od kaprysów pogody (fot. Shutterstock, zdj. ilustr.)

Polscy polarnicy wyruszyli w drogę na Antarktydę. Trójka naukowców z Polskiej Akademii Nauk wypłynęła z portu w niemieckim Bremenhaven na pokładzie rosyjskiego statku badawczego. Za dwa miesiące mają dotrzeć w rejon bieguna południowego.

Polscy badacze wracają na Antarktydę. „Unikalne miejsce”

Po czterech dekadach przerwy Polska powraca na mapę wschodniej Antarktydy. Jak dowiedział się podcast Polskiego Radia „Świat”, z Warszawy w...

zobacz więcej

Polscy polarnicy mają na Antarktydzie ponownie uruchomić stację badawczą imienia Antoniego Dobrowolskiego. Była ona nieczynna przez ponad 40 lat. Mówiła o tym w rozmowie z podkastem Polskiego Radia „Świat” prof. Monika Kusiak, uczestniczką wyprawy.

Polacy chcą przeprowadzić na miejscu badania naukowe. Członek ekspedycji dr Adam Nawrot podkreślał, że wszystko zależeć będzie od pogody.

Przeczytaj także: Ten dzień przejdzie do historii! K2 po raz pierwszy zdobyte zimą

– Ta pogoda zmienia się błyskawicznie. Ona będzie determinowała to, czy będziemy wychodzić w teren, dokonywać pomiarów, czy się skupiać na pracach w obrębie stacji – wyjaśniał dr Nawrot.

Stacja imienia Dobrowolskiego została wybudowana przez Rosjan i przejęta przez Polskę w 1959 r. Polarnicy chcą postawić tam zasilaną energią słoneczną automatyczną instalację pomiarową. Stacja będzie w ten sposób sama wykonywać obliczenia i przesyłać wyniki do Warszawy.

Naukowcy spędzą na Antarktydzie dwa miesiące. Do Polski wrócą wiosną.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej