RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Zełenski: Ukraina będzie odpowiadać adekwatnie do sytuacji na granicy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Nina Liashonok/Ukrinform/Barcroft Media/Getty Images)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (fot. Nina Liashonok/Ukrinform/Barcroft Media/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą zapowiedział „adekwatną odpowiedź” na rozwój sytuacji na granicy z Białorusią. W czwartek ukraiński minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski podał, że na granicę będzie skierowanych dodatkowo 8,5 tys. wojskowych i policjantów.

Świat stanął murem za Polską. Najważniejsi politycy potępiają Łukaszenkę

Po tym, jak Białoruś – przy aprobacie Rosji – zaatakowała Polskę falą migrantów, głos zabrały dziesiątki polityków. Premierzy, prezydenci i...

zobacz więcej

„Rozmawiałem przez telefon z Gitanasem Nausedą o trudnej sytuacji na granicy UE-Białoruś. Zapewniłem, że Ukraina będzie odpowiadać adekwatnie do sytuacji na naszej granicy” – napisał Zełenski na Twitterze.

Ukraińscy pogranicznicy zapewniają, że sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej (która ma długość ponad tysiąca kilometrów) jest pod kontrolą. Zapowiedziano przy tym jej wzmocnienie. „W obecnej chwili nie są obserwowane grupy migrantów, które by próbowały naruszyć granicę państwową albo już ją naruszyły” – przekazał portalowi Ukraińska Prawda rzecznik Straży Granicznej Andrij Demczenko.

Jak dodał, kwestia nielegalnej migracji „do tej pory w ogóle nie była charakterystyczna” dla tego odcinka granicy. Przez dziewięć miesięcy tego roku na tym odcinku zatrzymano 13 nielegalnych migrantów (wkraczających na terytorium Ukrainy i opuszczających je).

„Mamy być gotowi do sumiennej ochrony granicy, bo niewykluczone, że Białoruś może wykorzystać »nielegalnych migrantów jako broń« także w kierunku granicy z Ukrainą” – oświadczył rzecznik.

Zobacz także: Straż Graniczna przygląda się sytuacji na granicy z Ukrainą


W czwartek szef ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Denys Monastyrski poinformował, że na granicę Ukrainy z Białorusią będzie skierowanych dodatkowo 8,5 tys. wojskowych i policjantów; ochronę wzmocni też 15 śmigłowców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej