RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sprawdziliśmy, ile ludzi było na Marszu Niepodległości. To nagranie robi wrażenie [WIDEO]

Według organizatorów Marsz Niepodległości zgromadził nawet 150 tys. uczestnków (fot. PAP/Leszek Szymański, Paweł Supernak)
Według organizatorów Marsz Niepodległości zgromadził nawet 150 tys. uczestnków (fot. PAP/Leszek Szymański, Paweł Supernak)

Jak przekazał prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz w tegorocznej edycji Marszu Niepodległości wzięło udział około 150 tys. uczestników. Przedstawiciele warszawskiego ratusza, który starał się by wydarzenie się nie odbyło, ustami rzeczniczki Moniki Beuth-Lutyk zapowiedzieli, że nie poinformują o liczbie uczestników marszu. Ratusz nie miał za to problemu z podaniem ilości uczestników wiecu Donalda Tuska sprzed miesiąca na Placu Zamkowym. Według władz Warszawy miał on zgromadzić 100 tys. osób podczas gdy w rzeczywistości było tam nie więcej niż 30 tys. Różnica w liczbie uczestników obu wydarzeń jest widoczna gołym okiem.

Transparent z Trzaskowskim: „I co? Łyso?”

„I co? Łyso?” – transparent z takim napisem i pozbawionym włosów Rafałem Trzaskowskim przygotowała Młodzież Wszechpolska. To odpowiedź organizacji...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

„150.000 Polaków na #MarszNiepodległości. Przeszliśmy bezpiecznie i spokojnie pod biało-czerwoną. Tak się świętuje niepodległość. DZIĘKUJĘ!” – napisał na Twitterze Robert Bąkiewicz.

Faktycznie doroczny marsz patriotów w Warszawie, zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zgromadził wielką ilość uczestników - prawdopodobnie kilka rzędów większą, niż manifestacja zorganizowana przez Donalda Tuska 10 października br. na Placu Zamkowym. Wówczas urzędnicy prezydenta Trzaskowskiego ogłosili, że manifestacja Donalda Tuska zebrała nawet 100 tysięcy osób, choć według wielu szacunków, liczba ta nie mogła przekroczyć 25 tys.

Co do ilości uczestników tegorocznego Marszu Niepodległości, ogrom uczestnictwa dobrze obrazuje wykonany przez ekipę portalu TVP Info film o przyśpieszonym tempie odtwarzania, pokazujący płynace Alejami Jerozolimskimi morze uczestników marszu.


Zobacz także: Dementujemy trzy fake newsy po demonstracji Tuska

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Powstańcy odpowiadają Trzaskowskiemu ws. Marszu Niepodległości. „Też byśmy poszli!”

Rafał Trzaskowski i sympatyzujący z nim powstańcy chcą zablokować Marsz Niepodległości. – To już tradycja; (…) gdy przychodzi Święto...

zobacz więcej

Z dużym zainteresowaniem lewicowo-liberalne media potraktowały również występ na wiecu Donalda Tuska dwóch uczestniczek Powstania Warszawskiego. Zdaniem wielu komentatorów, Wanda Traczyk-Stawska i Anna Przedpełska miały zapewnić manifestacji lidera PO „autorytet” oraz pokazać, że manifestacja, zorganizowana w proteście wobec orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności prawa unijnego nad prawem polskim, skupiała szerokie spektrum uczestników – również ze strony patriotycznej. Padły oskarżenia o próbę wykorzystania wiekowych weteranek w celach politycznych.

Lewicowo-liberalne media oskarżyły Bąkiewicza, który w czasie występu Donalda Tuska i jego gości organizował nieopodal kontrmanifestację, że zagłuszał występ Wandy Traczyk–Stawskiej. Sama Traczyk-Stawska zwróciła się do zebranych na placu Zamkowym kontrmanifestantów: "Milcz głupi chłopie, milcz, milcz, chamie skończony. Pamiętam, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Po to tutaj jestem, żeby wołać w ich imieniu. Nigdy nikt nie wyprowadzi nas z mojej ojczyzny, ale także nikt z Europy, bo to także moja matka" – mówiła do Bąkiewicza.

Jak się okazuje, spora część weteranów Powstania Warszawskiego uczestniczyła w tegorocznym Marszu Niepodległości. To również weterani gorąco oponowali, gdy Rafał Trzaskowski i jego sympatycy chcieli zablokować Marsz Niepodległości. – My, powstańcy, oczekujemy zdelegalizowania marszu 11 listopada – twierdziła Wanda Traczyk–Stawska w rozmowie z „Newsweekiem”. Jak się okazuje, słów tych nie podziela wielu uczestników powstania.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej