RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk jest wściekły na Sikorskiego. Chodzi m.in. o pieniądze

Donald Tusk, Radosław Sikorski i nieporozumienia (fot. Forum/Andrzej Hulimka, Mateusz Włodarczyk)
Donald Tusk, Radosław Sikorski i nieporozumienia (fot. Forum/Andrzej Hulimka, Mateusz Włodarczyk)

Donald Tusk snuje już wizje swojego nowego (starego) rządu, który tworzyć mieliby jego dawni ministrowie, gdyby jego partii udało się wygrać wybory. Szef Platformy Obywatelskiej ma jednak problem z Radosławem Sikorskim. Jest ku temu kilka powodów, m.in. doniesienia o jego potężnych zarobkach.

Incydent w Bydgoszczy. Na manifestacji PO mężczyzna rozpuścił śmierdzący gaz

Ze strzykawką w dłoni skradał się na manifestacji za politykami PO. Podejrzanie zachowującego się mężczyznę zatrzymali nieumundurowani...

zobacz więcej

O nowych problemach targających Platformę, przez które Donald Tusk „znowu się wściekł”, donosi „Wprost”.

Według tego medium Tusk otacza się politykami, którzy odgrywali kluczowe role w jego byłym gabinecie. To właśnie na nich nowy szef PO ma budować polityczną przyszłość partii, a nawet, jeśli zdołałby wygrać wybory, z nich tworzyć rząd. Jak czytamy, problem może stanowić jednak Radosław Sikorski, europoseł i były minister dyplomacji.

– Tusk widziałby przy sobie Bartłomieja Sienkiewicza, Bartka Arłukowicza. Z Sikorskim jest problem, bo ostatnio Donald ma z nim na pieńku – mówi anonimowo „polityk z otoczenia Tuska”.

Jak czytamy, Radosław Sikorski był jednym z głównych orędowników powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Jednak ich relacje miały się ostatnio bardzo popsuć. Z jakich powodów?

800 tys. euro w rok. Pytania o „inne dochody” Radosława Sikorskiego

Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej, poza pracą w Parlamencie Europejskim uzyskuje dochody z 12 innych źródeł – wynika z raportu...

zobacz więcej

Tusk ma problem z Sikorskim


Według „Wprost” pierwszy powód to doniesienia Transparency International EU o zarobkach byłego szefa polskiej dyplomacji. Według organizacji Radosław Sikorski poza pracą w Parlamencie Europejskim uzyskuje dochody z 12 innych źródeł. Jak obliczono, polityk za wykonywanie innych zajęć przez rok zarobił od 588 do 804 tys. Euro.

„Niektóre z wymienionych rodzajów działalności niosą ze sobą znaczne dochody zewnętrzne. Na przykład eurodeputowany Radosław Sikorski zadeklarował 40 tys. euro miesięcznego wynagrodzenia za »konsultacje«” – czytamy.

Wynik Sikorskiego jest najwyższy (jeśli chodzi o maksymalny dochód) wśród innych europosłów. W oświadczeniu przesłanym Politico Sikorski zakwestionował ustalenia organizacji, twierdząc, że jego zewnętrzne dochody były „znacznie mniejsze” niż przedstawione w raporcie. Polityk twierdzi, że dzieje się tak, bo w oświadczeniu złożonym w PE zawarł kilka wpisów następnie powielonych „w celu spełnienia wymogów” określonych w przepisach. Poseł oświadczył, że „zaktualizuje deklarację, aby było to jaśniejsze”.

Jednak w tłumaczenia Sikorskiego Donald Tusk według gazety nie uwierzył.

Drugim powodem jest – jak czytamy – zachowanie Radosława Sikorskiego na Twitterze. – Donaldowi bardzo nie spodobało to, w jaki sposób Radek zwrócił się publicznie do Beaty Kempy. Był na niego wściekły za ten wpis – mówi polityk z otoczenia Tuska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej