RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czworo astronautów poleciało na ISS. Padła kolejna bariera

Załoga ma spędzić na ISS pół roku (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)
Załoga ma spędzić na ISS pół roku (fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH)

Czworo astronautów opuściło Ziemię w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie kapsuły Crew Dragon firmy SpaceX Elona Muska, wyniesionej w kosmos przez rakietę wielokrotnego użytku Falcon 9. Start nastąpił z Przylądka Canaveral na Florydzie.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeprowadzi manewr, by uniknąć kolizji z odpadem

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) w środę przeprowadzi manewr, by uniknąć zderzenia ze starym, niefunkcjonującym chińskim satelitą – podała...

zobacz więcej

Załoga po około 22 godzinach ma dotrzeć do ISS. Są w niej: 61-letni Tom Marshburn, lekarz i były chirurg lotniczy NASA, który brał już udział w dwóch misjach na Stację i ma w dorobku cztery spacery kosmiczne; 44-letnia Raja Chari, pilot testowy sił powietrznych USA, pełniąca funkcję dowódcy misji, 34-letnia Kayla Barron, oficer okrętów podwodnych marynarki wojennej USA i inżynier nuklearny oraz astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, 51-letni Niemiec Matthias Maurer, inżynier materiałoznawstwa.

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trwać będzie sześć miesięcy.

Chari, Barron i Maurer po raz pierwszy znaleźli się w kosmosie, stając się 599., 600. i 601. człowiekiem w przestrzeni kosmicznej. Chari i Barron należą do pierwszej grupy 18 astronautów, wybranych do misji NASA Artemis, mającej na celu lot na Księżyc w połowie obecnej dekady.

We wtorek dni temu w kapsule firmy SpaceX z ISS na Ziemię powróciło czterech astronautów - Amerykanie Shane Kimbrough i Megan McArthur, Francuz Thomas Pesquet i Japończyk Akihiko Hoshide.

Obecna wyprawa w kosmos czwórki astronautów to trzeci załogowy lot na ISS, opracowany wspólnie przez NASA i SpaceX po dziewięcioletniej przerwie, w czasie której na Stację latały jedynie statki rosyjskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej