RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier: Stoimy murem za polskim mundurem

Premier odwiedził mundurowych na granicy z Białorusią (fot. PAP/EPA/ADAM GUZ / CHANCELLERY OF PRIME MINISTER HANDOUT)
Premier odwiedził mundurowych na granicy z Białorusią (fot. PAP/EPA/ADAM GUZ / CHANCELLERY OF PRIME MINISTER HANDOUT)

Dziękujemy żołnierzom i wszystkim polskim służbom mundurowym i stoimy murem za polskim mundurem – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Na Twitterze wskazał również, że strzegąca granicy Polska ma „pełne poparcie NATO i Unii Europejskiej”.

Premier o sytuacji na granicy: To przejaw terroryzmu państwowego

Ostatnie wydarzenia to test dla Polski i jednocześnie test dla Europy. Zdajemy sobie sprawę, że te ryzyka mogą eskalować, że sytuacja może się...

zobacz więcej

Polska i państwa bałtyckie chronią swoje granice, strzegąc pokoju i stabilności w Europie. Mamy pełne poparcie NATO i Unii Europejskiej – napisał w nocy ze środy na czwartek na Twitterze premier.

Jedność i zaostrzenie sankcji to obecnie najpilniejsze reakcje na hybrydowy atak ze strony Białorusi” – ocenił premier Morawiecki we wpisie. „Dziękuję Charlesowi Michelowi" – dodał.

Spotkanie Morawiecki-Michel


W związku z wydarzeniami na polsko-białoruskiej granicy w środę wizytę w Warszawie złożył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który spotkał się z premierem Morawieckim.

Podczas późniejszej wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu wyraził zadowolenie z wizyty Michela oraz podziękował za wszystkie gesty i znaki solidarności. Ocenił, że zapewne za słowami będą szły też czyny. – Jestem o tym przekonany, bo znamy się dobrze z panem przewodniczącym i wiem, że na jego słowie mogę polegać – podkreślił premier. Wyraził przy tym zadowolenie, że obecnie cała UE mówi jednym głosem, inaczej niż było to w przypadku poprzednich kryzysów migracyjnych. – Zresztą Sojusz Północnoatlantycki, całe NATO również mówi jednym głosem. To jest bardzo ważne – dodał podczas konferencji prasowej.W przededniu Święta Niepodległości Mateusz Morawiecki uczestniczył w środę wieczorem na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w Capstrzyku Niepodległości.

W uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i przy Grobie Nieznanego Żołnierza wzięli także udział: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz ministrowie rządu, w tym między innymi szef MON Mariusz Błaszczak i szef MSWiA Mariusz Kamiński, a także parlamentarzyści i przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej