RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Migranci na granicy. Merkel sięgnęła po telefon do Putina. Co usłyszała?

Angela Merkel i Władimir Putin (fot. Forum/Reuters/POOL)
Angela Merkel i Władimir Putin (fot. Forum/Reuters/POOL)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Angela Merkel rozmawiała w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat kryzysu migracyjnego na granicy białorusko-polskiej. Merkel zwróciła się do Putina o wywarcie wpływu na reżim w Mińsku – poinformowało w środę biuro prasowe rządu federalnego. Kreml informuje z kolei, jak zareagował rosyjski przywódca.

Odwrót Łukaszenki? Zmiana strategii i serie z karabinu w obozie imigrantów [WIDEO]

Białoruski reżim zadecydował o nieprzyjmowaniu migrantów do obozu w Kuźnicy. Być może z obawy o odwrócenie się sytuacji przeciwko Białorusi –...

zobacz więcej

Wcześniej w środę federalny minister spraw zagranicznych Heiko Maas zagroził białoruskiemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence rozszerzeniem i zaostrzeniem sankcji UE w sporze o uchodźców. Unia Europejska „nie może być szantażowana” – zaznaczył Maas.

O czym Merkel rozmawiała z Putinem?


Podczas rozmowy z Władimirem Putinem Angela Merkel podkreśliła, że instrumentalizacja migrantów przeciwko Unii Europejskiej przez białoruski reżim jest nieludzka i całkowicie niedopuszczalna.

Niemiecka kanclerz zwróciła się do prezydenta Rosji o wywarcie wpływu na reżim w Mińsku – czytamy we wpisie rzecznika niemieckiego rządu Steffena Seiberta.

Komunikat Kremla


Według strony rosyjskiej Putin i Merkel szczegółowo analizowali sytuację na granicy i „wyrazili zaniepokojenie z powodu skutków humanitarnych kryzysu migracyjnego”. Rozmowa odbyła się z inicjatywy Niemiec – dodano w oświadczeniu.

„Prezydent Rosji zaproponował, by omawiać problemy, które się pojawiły, w bezpośrednim kontakcie przedstawicieli państw członkowskich Unii Europejskiej z Mińskiem” – głosi oświadczenie, opublikowane na stronie internetowej Kremla.

Zobacz także: Putin jak „dziadek z bunkra”. „To cios w budowany od lat wizerunek”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej