RAPORT

Pogarda

Sytuacja na polskiej granicy tematem rozmów szefowej KE i prezydenta USA

Ursula von der Leyen Joe Biden(fot.  Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images; Sarah Silbiger/Getty Images)
Ursula von der Leyen Joe Biden(fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images; Sarah Silbiger/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę w Waszyngtonie będzie rozmawiać z prezydentem USA Joem Bidenem o sytuacji na granicy polsko–białoruskiej – poinformowała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Dana Spinant.

Białorusini strzelają na granicy. MON pokazuje szokujące nagrania aktów przemocy

Białoruskie służby wypychające migrantów na granicę z Polską są coraz bardziej brutalne. Ministerstwo Obrony Narodowej pokazało nagrania, na...

zobacz więcej

„Przewodnicząca i prezydent poruszą szeroki wachlarz tematów związanych z partnerstwem UE i USA. W szczególności odniosą się do sytuacji na granicy polsko–białoruskiej” – poinformowała przedstawicielka KE.

Również w środę UE ma wydać wspólne oświadczenie „27” w sprawie sytuacji na polsko–białoruskiej granicy.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował we wtorek w Berlinie do UE o działanie w tej sprawie. „Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie” – oświadczył.

Żołnierze WOT na granicy. „Obóz jest pod kontrolą białoruskich służb”

Nic na granicy nie dzieje się bez udziału i aprobaty białoruskich służb – ocenił rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak. W opinii...

zobacz więcej

„Stoimy w obliczu brutalnego, hybrydowego ataku na granice UE. Na ostatniej Radzie Europejskiej potępiliśmy (…) i postanowiliśmy odpowiedzieć (…) na te ataki. Zwróciliśmy się do Komisji o zaproponowanie wszelkich niezbędnych środków zgodnych z prawem UE, zobowiązaniami międzynarodowymi i prawami podstawowymi. Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie. Granice Polski i państw bałtyckich są granicami UE. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – powiedział Michel, dodając, że Białoruś w cyniczny sposób wykorzystuje migrantów.

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów idącej po stronie białoruskiej w kierunku granicy z Polską. Migranci zgromadzili się w okolicach Kuźnicy. Resort obrony narodowej poinformował po południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę przekroczenia granicy. Migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy, pilnują ich służby białoruskie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej