RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier o sytuacji na granicy: To przejaw terroryzmu państwowego

Ostatnie wydarzenia to test dla Polski i jednocześnie test dla Europy. Zdajemy sobie sprawę, że te ryzyka mogą eskalować, że sytuacja może się pogarszać, że możemy mieć do czynienia z nowymi metodami prowokacji ze strony Łukaszenki i jego mocodawców – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej.

SG: W grupach migrantów, którzy próbowali sforsować granicę mogło być do 360 osób

W trzech dużych grupach, które ostatniej doby próbowały sforsować granicę w rejonie Białowieży, Dubicz Cerkiewnych i Krynek, mogło być do 360 osób...

zobacz więcej

– To, z czym mamy do czynienia, to przejaw terroryzmu państwowego; to też cicha zemsta Łukaszenki za to, że wspieraliśmy demokratyczne wybory ludzi na Białorusi z sierpnia – dodał.

– Wydarzenia z ostatnich dni to test dla Polski i test dla Europy i zdajemy sobie sprawę z tego, że ryzyka mogą eskalować, że sytuacja może się pogarszać, że możemy mieć do czynienia z coraz to nowymi metodami prowokacji ze strony Łukaszenki i jego mocodawców – mówił szef rządu.

– Z oddali te wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej mogą wyglądać jak kryzys migracyjny, ale to nie jest kryzys migracyjny; to kryzys polityczny wywołany w specjalnym celu destabilizacji sytuacji w UE – dodał premier.

Premier podkreślił, że w odpowiedzi na kryzys migracyjny na granicy Polski z Białorusią „powinniśmy razem z UE wypracować wspólną odpowiedź”. Zapewnił, że jego rozmówca z UE ma „pełną świadomość takiej koniczności”.

– Musimy rozmawiać o skutecznym zablokowaniu lotów z Bliskiego Wschodu na Białoruś, bo wiemy, że jest to instrument szantażu politycznego (ze strony Białorusi) – powiedział Morawiecki.

Dodał, że trzeba też rozpocząć „akcje dyplomatyczną z poziomu Brukseli” w stolicach Bliskiego Wschodu. Podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, że to reżim białoruski sprowadza migrantów z Bliskiego Wschodu na granicę, po to, żeby transportować tych ludzi do Europy Zachodniej.

– Dziś musimy zwiększyć naszą presję poprzez odpowiedni mechanizm sankcji, żeby (reżim na Białorusi) skończył z tą praktyką – powiedział premier.

„Dziadek z bunkra” żyje w strachu. „To cios w budowany od lat wizerunek”

Władimir Putin w rosyjskich mediach zaczął być nawet nazywany „Dziadkiem z bunkra”, z uwagi na styl rządzenia państwem z ukrycia. Skaza na jego...

zobacz więcej

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie zapowiedział dyskusję o budowie na granicach infrastruktury, która lepiej chroniłaby UE, oraz o możliwościach jej finansowania.

Jak mówił Michel, „sytuacja jest poważna i trzeba działać szybko”. – Wobec takiego ataku hybrydowego musimy działać stanowczo i wspólnie – dodał. Zapowiedział, że już w „najbliższych dniach” Rada wraz z państwami członkowskimi i Komisją Europejską rozważy, jakie są możliwości działań, które „miałyby istotny i realny wpływ na sytuację”.

– Będziemy mówić o fizycznej infrastrukturze na granicach, która lepiej chroniłaby UE i możliwościach jej finansowania – stwierdził Michel, przypominając, że są państwa „pierwszej linii”, których granice narodowe są jednocześnie granicami Unii Europejskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej