RAPORT

Pogarda

Przecieki z Białorusi. „Szkolą weteranów do zbrojnych ataków na polską granicę”

Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)
Białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka (fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

– Białoruś szkoli weteranów wojen w Afganistanie i Iraku w celu przeprowadzenia ataków na granicy z Polską – zaalarmował w rozmowie z euobserver.com Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Polsce i we Francji. Zaznaczył, że informacje te pozyskał ze swoich źródeł w białoruskich służbach wywiadowczych, a ludzie ci ryzykują życiem. Jak podkreślił, dyktator z Mińska chce doprowadzić do zbrojnego konfliktu na granicy UE.

Ewenement na skalę światową. Polska opozycja dała prawdziwy popis

Wyrazy wsparcia dla naszego rządu i żołnierzy płyną z całego świata. Z Polską i przeciw reżimowi Łukaszenki solidaryzują się nawet unijni...

zobacz więcej

Paweł Łatuszka uważa, że Aleksandr Łukaszenka chce przerzucić do Unii Europejskiej terrorystów, którzy będą destabilizować sytuację wewnętrzną państw członkowskich.

– Kryzys migracyjny jest wykorzystywany przez Łukaszenkę do tego, aby umieścić na terytorium Unii Europejskiej ludzi z doświadczeniem wojskowym, dodatkowo przeszkolonych na Białorusi w zakresie przeprowadzania ataków terrorystycznych – powiedział były ambasador.

Jego zdaniem, dyktator z Mińska próbuje destabilizować sytuację w UE, a jednocześnie rozpowszechnia materiały sugerujące odpowiedzialność Wspólnoty za kryzys humanitarny. – To forma nazistowskiej propagandy – ocenił.

Szkolenia w bazie Komitetu Granicznego


Paweł Łatuszka ujawnił, że wyselekcjonowani żołnierze z Afganistanu i Iraku byli sprowadzani na Białoruś już od lipca.

Zobacz także:   „Dzieci w szkołach są wyszydzane”. Poruszający apel weterana ws. atakowania żołnierzy

Ich szkolenie miało być przeprowadzono w bazie w pobliżu wsi Opsa na północnym zachodzie Białorusi, należącej do specwydziału Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi. 

Polska chce nadzwyczajnego szczytu UE

zobacz więcej

– W bazie szkolono kiedyś Irakijczyków, teraz szkoli się Afgańczyków z terytorium Tadżykistanu, którzy mają doświadczenie bojowe – zaznaczył Łatuszka.

– Oczywiście, to nie są dziesiątki ludzi, to pojedyncze osoby. Przygotowują się do zbrojnego starcia na granicy Białorusi z Unią Europejską – dodał.

Zobacz także:   Świat stanął murem za Polską. Najważniejsi politycy potępiają Łukaszenkę

Przypomnijmy, że od kilkunastu tygodni białoruski reżim sprowadza z Bliskiego Wschodu tysiące imigrantów. Służby w Mińsku oferują cudzoziemcom rzekomo szybką i łatwą drogę do Unii Europejskiej oraz dostatnie życie w krajach Europy Zachodniej. Imigranci są doprowadzani na granicę z Polską, gdzie białoruscy funkcjonariusze próbują ułatwiać nielegalne przekraczanie granicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej