RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Białorusini strzelają na granicy. MON pokazuje szokujące nagrania aktów przemocy

Reżim Łukaszenki ściąga migrantów do kraju a później wypycha na granicę (fot. Twitter/MON)
Reżim Łukaszenki ściąga migrantów do kraju a później wypycha na granicę (fot. Twitter/MON)

Najnowsze

Popularne

Białoruskie służby wypychające migrantów na granicę z Polską są coraz bardziej brutalne. Ministerstwo Obrony Narodowej pokazało nagrania, na których widać białoruskich żołnierzy strzelających w powietrze tuż za plecami migrantów. Jeden z nich kopie cudzoziemców.

Formują się potężne grupy migrantów. „To kwestia nawet godzin”

Polskie służby monitorujące sytuację migrantów na Białorusi otrzymują informacje, że tworzą się kolejne duże grupy migrantów, które będą zmierzały...

zobacz więcej

Po białoruskiej stronie granicy jest co najmniej kilka tysięcy osób. Według polskich służb migranci koczujący w okolicy Kuźnicy dostali we wtorek jedzenie od Białorusinów. Cudzoziemcy mają namioty, śpiwory, wieczorem palą ogniska, żeby się ogrzać. Ciągle są też pilnowani przez białoruskie służby.

Na granicy polsko-białoruskiej jest 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego. Ochraniają ją także funkcjonariusze policji i Straży Granicznej. Jak informowaliśmy, w środę może dojść do kolejnego szturmu kolejnych dużych grup migrantów na polską granicę; grupy te formują się w Mińsku i okolicach Grodna.

Ministerstwo Obrony Narodowej pokazało w środę nagrania, na których udokumentowane zostały akty przemocy, jakich wobec cudzoziemców dopuszczają się białoruscy funkcjonariusze. Na jednym z nich widać, jak umundurowana osoba strzela w powietrze z długiej broni tuż za plecami grupy migrantów znajdujących się pod płotem z drutu kolczastego na granicy.

Na drugim nagraniu widać z kolei, jak białoruski funkcjonariusz kopie migrantów, prawdopodobnie każąc im się przemieszczać dalej wzdłuż linii granicy.

O tym, że białoruscy żołnierze strzelają nad głowami migrantów (by przestraszyć tych, którzy próbują wrócić na Białoruś), media informowały we wtorek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej