RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Formują się potężne grupy migrantów. „To kwestia nawet godzin”

Polskiej granicy bronią duże siły policji i wojska (fot. PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV/BELTA HANDOUT)
Polskiej granicy bronią duże siły policji i wojska (fot. PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV/BELTA HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Polskie służby monitorujące sytuację migrantów na Białorusi otrzymują informacje, że tworzą się kolejne duże grupy migrantów, które będą zmierzały na granicę z Polską. – W najbliższych dniach, a być może nawet godzinach, pojawią się na terenie przygranicznym – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Premier: Chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi [WIDEO]

Chcemy zaostrzyć sankcje wobec Białorusi – powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że trwają rozmowy z partnerami w UE na temat...

zobacz więcej

W poniedziałek rano duża grupa migrantów, która przybyła na Białoruś samolotami z Bliskiego Wschodu, podeszła pod polską granicę w okolicach Kuźnicy na Podlasiu. Cudzoziemcy próbowali siłą wedrzeć się do Polski; atak odparły polskie służby (policjanci, żołnierze strażnicy graniczni).

Tuż przy granicy migranci (około tysiąc osób) rozbili obozowisko. Żadnemu z migrantów nie udało się przekroczyć tam granicy. Polskie służby oceniają, że wzdłuż całej granicy polsko-białoruskiej może przebywać 3-4 tys. osób.

Po nieudanych próbach siłowego przejścia granicy służby Łukaszenki przewiozły na granicę z Litwą około 500 cudzoziemców.

Dziś kolejny szturm migrantów na granicę


W środę rano Biełsat poinformował, że niezależni białoruscy blogerzy donoszą o formującej się drugiej kolumnie migrantów, która dziś ma ruszyć na granicę z Polską.

Nielegalni migranci przedostali się do Polski. „Wszyscy zostali zatrzymani”

Jedna z większych grup próbowała przekroczyć granicę państwową w okolicach Białowieży. Części osób udało się tę granicę przekroczyć. Zostali...

zobacz więcej

„Według opozycyjnego kanału Biełaruś Gołownogo Mozga, na kontach migrantów w sieciach społecznościowych publikowane są plany na jutro. Zgodnie z nimi cudzoziemcy przebywający obecnie w Grodnie mają się zebrać na stacji benzynowej Biełarusneft 64 – 15 km od granicy z Polską. Najprawdopodobniej dołączą tam do nich grupy z Mińska” – podaje stacja.

Czytelnik Biełsatu z Odelska przekazał z kolei, że w tej wsi bezpośrednio przy granicy z Polską, migranci zwożeni są przez białoruskich pograniczników do dawnych koszar 6. Oddziału Pogranicznego w tej miejscowości.

Żaryn: Formowane są duże grupy


Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, potwierdza portalowi tvp.info, że polskie służby otrzymują sygnały o tworzących się dużych grupach migrantów, szykujących się do marszu na polską granicę. – Dochodzą nas sygnały, że duże grupy migrantów są szykowane w Mińsku, po to, żeby dostać się dalej na zachód i gdzieś w najbliższych dniach, a być może nawet godzinach, pojawią się na terenie przygranicznym – wskazuje nasz rozmówca. Żaryn nie potwierdził, czy grupa taka formuje się pod Grodnem, zaznacza jednak, że „byłoby to zgodne” z informacjami służb.

– Odpowiadamy zgodnie z tymi wyzwaniami, które widzimy, na bieżąco. W ostatnich dniach mamy eskalację napięcia. Łukaszenka zdecydował się zgromadzić ogromne grupy migrantów tuż przy naszej granicy, prowadząc kolejny etap eskalowania tego kryzysu, więc musimy odpowiadać zgodnie z rzeczywistością; wzmacniamy siły policyjne, wojska na miejscu, to jest ponad 15 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy zaangażowanych w obronę granicy – relacjonuje Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej