RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kryzys migracyjny. Litwa wprowadziła zaostrzony stan wyjątkowy

Migranci próbują nielegalnie przedostać się na terytorium Litwy (fot. PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV/BELTA HANDOUT)
Migranci próbują nielegalnie przedostać się na terytorium Litwy (fot. PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV/BELTA HANDOUT)

Najnowsze

Popularne

Na Litwie od środy od północy czasu lokalnego obowiązuje zaostrzony stan wyjątkowy. Został wprowadzony w strefie przygranicznej z Białorusią oraz ośrodkach dla migrantów. Władze w Wilnie podjęły tę decyzję w związku z sytuacją na granicy z Polską.

Rosja daje „rady” UE. „Putin próbuje zdyskontować politycznie kryzys migracyjny”

Unia Europejska mogłaby pomóc Białorusi w przyjęciu migrantów z granicy z Polską – tak uważa szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej...

zobacz więcej

To pierwsza taka sytuacja w historii Litwy. – Sejm i rząd już wcześniej powzięły działania w celu opanowania sytuacji, ale niestety dzisiaj są one niewystarczające – oświadczyła we wtorek przewodnicząca Sejmu Viktoria Čmilyte-Nielsen.

Stanem wyjątkowym objęta została strefa przygraniczna sięgająca pięć kilometrów w głąb kraju oraz miejsca zakwaterowania migrantów. Ma to pomóc wzmocnić ochronę granicy.

W samej strefie ograniczony będzie ruch pojazdów. Migranci, którzy już przebywają w litewskich ośrodkach mają mieć ograniczone prawo do korespondencji i rozmów telefonicznych. Stan wyjątkowy w tej formie ma też pozwolić na wykorzystanie rezerw państwowych do radzenia sobie z kryzysem migracyjnym.

Osoby, które chcą udać się na pogranicze, muszą otrzymać odpowiednie zezwolenie od służb granicznych. Stan wyjątkowy w tej formie ma być na razie utrzymany przez miesiąc.

Litewska straż graniczna podała, że we wtorek odnotowała ponad 270 prób nielegalnego przekroczenia litewsko-białoruskiej granicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej