RAPORT

Pogarda

Bądźmy solidarni z obrońcami granic!

Polska stała się przedmiotem bezprecedensowego ataku (fot. Getty Images)
Polska stała się przedmiotem bezprecedensowego ataku (fot. Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Polska stała się przedmiotem bezprecedensowego ataku. Pierwszy raz po 1989 r. nasze granice są zagrożone – na oczach świata Łukaszenko, dyktator, który nie bał się przelewać krwi swoich rodaków, cynicznie wykorzystuje w hybrydowym ataku ekonomicznych migrantów. Sytuacja na szczęście jest pod kontrolą, a wszystko dzięki wytężonej służbie naszych pracowników mundurowych. Wobec sytuacji nie jest obojętna Solidarność – która wyraża wsparcie dla obrońców naszych granic, krytykuje postawę części opozycji, ale również zabiera ważny głos w sprawie ogrodzenia, które ma powstać na granicy.

Żołnierze WOT na granicy. „Obóz jest pod kontrolą białoruskich służb”

Nic na granicy nie dzieje się bez udziału i aprobaty białoruskich służb – ocenił rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak. W opinii...

zobacz więcej

   Opozycja – piąta kolumna


  – Jestem dumny z tego, co robią nasi żołnierze i strażnicy na granicy z Białorusią. Zgodnie z artykułem 5. polskiej Konstytucji strzegą naszych granic. I to zarówno Straż Graniczna, Policja, jak i Wojsko. Trzeba okazać im wielką wdzięczność i solidarność. NSZZ Solidarność jest dziś ze wszystkimi, którzy bronią naszych granic – powiedział na antenie Radia Gdańsk Piotr Duda, przewodniczący Solidarności. – Co do opozycji, to trzeba jasno powiedzieć – to piąta kolumna! To wrogowie wewnętrzni. Wstyd, że tacy ludzie mają immunitety polskich parlamentarzystów – dodał Piotr Duda i podkreślił, że w Polsce mamy wrogów wewnętrznych i zewnętrznych. – Wiemy doskonale, że na wschodniej flance jest to reżim Łukaszenki, który wykorzystuje uchodźców z Iraku jako broń przeciwko naszemu krajowi – powiedział przewodniczący Solidarności.

  Wsparcie z kolegami noszącymi mundur wyrazili strażacy. Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” pisze w stanowisku: „Pragniemy wyrazić poparcie dla działań funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, żołnierzy Wojska Polskiego oraz wszystkich służb wspomagających, które w bardzo trudnych warunkach, 24 godziny na dobę, chronią granicę Polski oraz zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. (…) W pełni doceniamy Wasz trud i wyrzeczenia”.

Żaryn: Putin i Łukaszenka utworzyli szlak migracyjny, zagraża Europie

„Jesteśmy świadkami bezprecedensowej agresji Białorusi na Polskę i Unię Europejską. Przy wsparciu i aprobacie Kremla reżim Aleksandra Łukaszenki...

zobacz więcej

   Granice gwarantem niepodległości


  „Sytuacja na granicy Białorusi z Polską, jaką obserwujemy w ciągu ostatnich miesięcy, to nowe doświadczenie dla naszego Kraju, z którym w pierwszej kolejności muszą się zmierzyć funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji i żołnierze Wojska Polskiego. Skala wydarzeń, cynizm władz białoruskich wykorzystujących migrantów, prowokacje stosowane na granicy wymagają szczególnej determinacji, zaangażowania i profesjonalizmu. W naszym przekonaniu ze swoich zadań w pełni się wywiązujecie” – pisze Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa.

  Strażacy z Solidarności krytycznie oceniają działalność części mediów, polityków i środowisk, które niepotrzebnie wywierają presję na funkcjonariuszy, a niekiedy wręcz szkalują ich za prawidłowe wykonywanie ustawowo nałożonych obowiązków służbowych. „Apelujemy o zaprzestanie podobnych praktyk. Bezpieczne granice są gwarantem polskiej niepodległości” – dodano w piśmie.

  Wcześniej o wadze tego, by płot, który powstanie na granicy był stawiany z naszej krajowej stali pisał Piotr Duda w liście do ministra Mariusza Kamińskiego. – Na każde 1000 ton stali sprzedawanej na polskim rynku aż 800 ton, czyli 80 proc., pochodzi z importu! Co istotne, dominują tu trzy kraje, z których stal jest sprowadzana: Rosja, Białoruś i Ukraina – napisał Piotr Duda. List był reakcja na pojawiające się informacje o zapytaniach ofertowych firm, które współpracują z Rosją i Białorusią. Dane, na które powołał się przewodniczący, publikowane były przez Hutniczą Izbę Przemysłowo-Handlową.

Dziecko migrantów i łzy wywołane papierosem. Wpadka pracownika „GW”

Nagranie, w którym imigranci dmuchają dymem z papierosa w oczy dziecku, by łzawiły, to fejk z prawicowego internetu. Zmontowane ujęcie pochodzi z...

zobacz więcej

  Stal z polskich hut


  – Sprawa nie jest wydumana, bo dochodzą do nas potwierdzone sygnały, że już pojawiają się zapytania ofertowe firm, które parają się współpracą z firmami ze wspomnianych powyżej kierunków, oferując dumpingowe ceny z obszarów nieobjętych podatkami, opłatami za emisję CO2 i wykorzystujących pracę niewolniczą, m.in. więźniów politycznych. Już samo to jest szokujące, że otwieramy nasze rynki dla krajów wrogich wobec Polski, takich jak Rosja i Białoruś. Natomiast jeszcze bardziej szokujące byłoby, gdyby polski mur graniczny przeciwko agresji Białorusi, budowany był z białoruskiej lub rosyjskiej stali! – czytamy w liście.

  Podpisana przez prezydenta specustawa o budowie muru na granicy z Białorusią przewiduje realizację tej inwestycji w ramach uproszczonej procedury wyboru wykonawcy i dostawcy materiałów. Dlatego według szefa Związku ważna jest transparentność i wybór polskich wykonawców tej strategicznej dla polskiego bezpieczeństwa inwestycji. – Szanowny Panie Ministrze! Nie wyobrażam sobie, aby tę inwestycję realizowano inaczej niż w oparciu o polskie huty i polskich wykonawców. Najlepiej spółek skarbu państwa, które gwarantują dochowanie wysokich standardów jakościowych oraz – mówiąc ogólnie – wysokich standardów tajemnicy realizacji projektu. Tym bardziej, że są do takich przedsięwzięć doskonale przygotowane – uzasadniał przewodniczący, który na koniec listu zadeklarował: – W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność wyrażam głębokie i stanowcze przekonanie, że Pan Minister tak jak my nie dopuści do innej realizacji projektu, jak w oparciu o polskie firmy i polskich pracowników, wykorzystując pieniądze polskiego podatnika dla bezpieczeństwa Ojczyzny oraz dobra polskiego rynku pracy. Solidarność w każdym razie zrobi wszystko, aby do tego ( innej realizacji projektu - red.) nie doszło – zakończył przewodniczący Piotr Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej