RAPORT

Pogarda

„SZ”: Nord Stream 2 największym problemem niemieckiej polityki zagranicznej

Media: Zależność energetyczna Niemiec od Rosji istniała już w czasie zimnej wojny (fot. arch.PAP/DPA)
Media: Zależność energetyczna Niemiec od Rosji istniała już w czasie zimnej wojny (fot. arch.PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

Gazociąg Nord Stream 2 i wiążąca się z nim zależność energetyczna od Rosji to największy problem niemieckiej polityki zagranicznej – pisze dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, podkreślając, że Niemcy muszą uwolnić się od „od zgubnej zależności” od rosyjskiego gazu.

Gazprom: Nord Stream 2 w gotowości do uruchomienia

Gazociąg Nord Stream 2 jest w gotowości do uruchomienia – poinformował w poniedziałek jeden z menedżerów Gazpromu, Aleksiej Finikow. Dodał, że...

zobacz więcej

Taka zależność istniała już w czasie zimnej wojny, wówczas jednak argumentowano, że dostawca i klient potrzebują siebie nawzajem i powinni we własnym interesie oddzielać biznes od polityki – dodaje gazeta.

Niemcy potrzebują rosyjskiego gazu, a Rosja niemieckich pieniędzy, jednak „prezydent Rosji (Władimir Putin) myśli strategicznie” i kwestię dochodu odstawił na dalszy plan – zaznacza „SZ”.

„Rosja od dawna realizuje strategię podziału UE”


„Rosja od dawna realizuje strategię podziału Unii Europejskiej, izolowania poszczególnych państw, a tym samym rozbicia najsilniejszej broni Europy: jedności gospodarczej” – ocenia gazeta, zauważając, że takie podejście może ją chronić przed nałożeniem sankcji, a także „służy nadrzędnemu celowi trzymania UE i jej demokratycznych ideałów na dystans”.

„SZ” wskazuje, że „najważniejszym celem tej polityki destabilizacji są Niemcy, ponieważ kraj ten ma największe wpływy w Europie, a społeczeństwo i polityka są podzielone w postrzeganiu Rosji”.

„Oczywiście nie stoi za tym żaden techniczny problem, lecz polityczna intencja, którą prezydent Władimir Putin często i wprost podkreślał: jeśli gazociąg NS2 w końcu zostanie uruchomiony, to skończy się niedobór gazu” – pisze „SZ”, dodając, że taki szantaż wymaga trudnej decyzji: poddanie się czy opór.

Niemcy ulegają szantażowi energetycznemu Kremla. Berlin pcha Europę w objęcia Gazpromu

Wywołanie kryzysu energetycznego przez Rosję pokazuje, jak bardzo jest ona zdeterminowana, by doprowadzić do wyłączenia Nord Stream 2 spod prawa...

zobacz więcej

Zatwierdzenie gazociągu NS2 będzie najważniejszą decyzją w polityce zagranicznej, jaką nowy rząd federalny odziedziczy po poprzednim, co zmusi nową koalicję rządzącą do zajęcia stanowiska w tej sprawie – zauważa gazeta.

Jak ocenia, ponieważ problematyczna kwestia Nord Stream 2 pozostaje nierozwiązana już od dawna, „słabną wcześniejsze argumenty za jego budową” – np. ten, że jeśli Rosja przykręci kurek z gazem, Ukraina i kraje Europy Środkowej będą mogły się zaopatrywać tzw. rewersem z Niemiec. Dziennik wskazuje jednak, że „jeśli gazu będzie naprawdę mało i niemieccy dostawcy gazu zaczną się wykłócać o każdy metr sześcienny, konflikt przeniesie się na Europę Zachodnią”.

Problemów jest wiele, a „kupujący jest uwięziony w sieci zależności i własnej podatności na szantaż”. W tej sytuacji wyjście jest tylko jedno – Niemcy muszą uwolnić się od zależności od Rosji poprzez znalezienie innych źródeł dostaw, alternatywne źródła energii, stanowczość w interpretowaniu kontraktu na dostawy i wreszcie polityczną decyzję o zamknięcie gazociągu – ocenia dziennik.

„Nie tylko Ukraina staje się potencjalnym celem przez rosyjską politykę gazową, także Niemcy popadają w zgubną zależność. Problem bynajmniej nie maleje” – podsumowuje „Sueddeutsche Zeitung”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej