RAPORT

Pogarda

Warszawski szpital nie przyjął karetki. „Niedopuszczalna jest sytuacja, że nie badają pacjenta”

Najnowsze

Popularne

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której przedstawiciel szpitala mówi, że nie zbadają pacjenta z karetki – powiedział portalowi tvp.info rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W poniedziałek w Szpitalu Praskim w Warszawie, wyznaczonym jako covidowy, miało dojść do odmowy zbadania i przyjęcia pacjenta przywiezionego w karetce. Portal tvp.info dotarł do nagrania rozmowy, podczas której lekarka mówi pracownikowi pogotowia ratunkowego, że od wieczora w poniedziałek – decyzją prezydenta Warszawy – szpital pozostaje zamknięty do odwołania i nie przyjmuje pacjentów. W reakcji na alarmujące doniesienia resortu zdrowia nt. sytuacji w warszawskich placówkach covidowych wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska stwierdziła, że trudno uwierzyć „w te kalumnie” pod adresem pracowników warszawskich szpitali, którzy wykonują heroiczną pracę.

Wzrost dynamiki zakażeń. „Szpital na Stadionie Narodowym będzie uruchomiony”

Szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie znów uruchomiony – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak tłumaczyła na nagraniu lekarka Szpitala Praskiego, placówka ta od godz. 20:00 w poniedziałek nie może przyjmować pacjentów ani karetek z powodu braku miejsc dla pacjentów z COVID-19. Powiedziała też pracownikowi pogotowia ratunkowego, że karetka w ogóle nie powinna przyjechać do tego szpitala.

– Szpitalny oddział ratunkowy ma obowiązek przyjąć i zbadać pacjenta bez względu na dostępność łóżek. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której przedstawiciel szpitala mówi, że nie przeprowadzi badania pacjenta, którego przywozi karetka. Dlatego NFZ przeprowadzi kontrolę w Szpitalu Praskim – powiedział portalowi tvp.info rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Niezrozumiałym, a wręcz kuriozalnym jest zamykanie szpitala wraz z oddziałem ratunkowym przez prezydenta miasta – dodał Andrusiewicz.

Problemy z tlenem w szpitalach w Warszawie


– Łóżka są dostępne zarówno w Szpitalu Południowym, jak i w Szpitalu Praskim. Oba szpitale za pośrednictwem włodarzy Warszawy poinformowały, że mają problem z tlenem i oba od razu dostały zadeklarowane wsparcie z Ministerstwa Zdrowia i od wojewody mazowieckiego. Mimo to nie zdecydowały się przyjmować pacjentów. Szpital Południowy dostał 3-tonową butlę z tlenem i może z niej na bieżąco korzystać. Natomiast Szpital Praski otrzymał dzisiaj rano ofertę dowiezienia butli z tlenem przez straż pożarną i o dziwo odmówił ich przyjęcia – dodał rzecznik MZ.

Zobacz także: Wojsko ponownie uruchamia szpital tymczasowy na Okęciu


Nie tylko ataki i hejt. Niewiarygodne czemu stawiają czoła medycy walczący z COVID-19

Kiedy wypowiadamy się w mediach zazwyczaj pojawia się fala agresywnych komentarzy. Z agresją spotykamy się też poza szpitalem. Podczas...

zobacz więcej

Wcześniej we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska rozmawiał z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem oraz pracownikami warszawskiej dyspozytorni o kierowaniu załogami ratownictwa medycznego w Warszawie i województwie mazowieckim.

Tego samego dnia Kraska uczestniczył w konferencji prasowej, podczas której zwrócił uwagę, że wtorkowy bilans zakażeń pokazuje, że czwarta fala pandemii „nabiera impetu”.

„To jest granie zdrowiem i życiem warszawiaków”


Następnie przypomniał, że resort na bieżąco śledzi dostęp pacjentów do opieki w szpitalach. – Od początku pandemii zdecydowanie widzimy, że akurat miasto stołeczne Warszawa boryka się z problemami. Mamy sygnały, że niestety czasem po wiele godzin, karetki czekają przed szpitalnymi oddziałami ratunkowymi. Dlatego dzisiaj, osobiście będąc na dyspozytorni medycznej, analizowaliśmy, dlaczego tak się dzieje. (...) Takich sygnałów z innych miast w kraju nie mamy – zaznaczył wiceszef resortu.

Zwrócił uwagę, że dyspozytor medyczny posiada wiedzę o wolnych miejscach w szpitalu, co pozwala mu wskazać, gdzie karetka może być skierowana. – Wszystkie szpitale w Polsce mają obowiązek raportowania wolnych miejsc do specjalnego systemu, tzw. kolejkowego, który pokazuje, że w danym szpitalu są wolne miejsca (...). Oczywiście system działałby dobrze, pod warunkiem, że te szpitale raportowałyby te wolne miejsca – powiedział wiceminister. Powołując się na najnowsze dane z dyspozytorni wskazał, że szpitale warszawskie, głównie – jak zastrzegł – zarządzane przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, nie chcą takich informacji udzielać. – To jest bardzo bulwersujące. To jest granie zdrowiem i życiem warszawiaków – podkreślił Kraska.

Premier: Otwieramy szpitale tymczasowe, aby zapewnić opiekę każdemu potrzebującemu

Staraliśmy się przygotować do 4. fali zapewniając powszechny dostęp do szczepień oraz ponownie uruchomiając tymczasowe szpitale – napisał w sobotę...

zobacz więcej

Dodał, że Szpital Południowy i Szpital Praski odmawiają przyjęcia pacjentów. – Możemy się politycznie nie zgadzać, ale tutaj jest gra zdrowiem i życiem warszawiaków. Stąd mój apel do prezydenta: zaniechajmy takich praktyk – oświadczył wiceszef MZ.

Poinformował, że na modernizację instalacji szpitalnych w całej Polsce zostało przeznaczonych kilkaset milionów złotych z funduszu covidowego. – Dziwi mnie, że szpitale warszawskie nie występowały o te fundusze na modernizację swojej infrastruktury, jeżeli wiedziały, że mogą do nich trafić pacjenci, którzy wymagają dodatkowych ilości tlenu – powiedział wiceminister zdrowia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zwrócił jednocześnie uwagę, że Szpital Południowy w Warszawie ma 300 łóżek covidowych, a przyjął 80 pacjentów. Dodał, że Szpital Praski w tej chwili odmówił przyjęcia trzem pacjentom, gdy „karetki praktycznie podjechały pod szpital”, pomimo tego, że w tym szpitalu zajętych jest 129 łóżek i żadne respiratorowe. Łącznie dla pacjentów z COVID-19 w tej placówce przygotowano 271 miejsc.

Które regiony czekają obostrzenia? „Coraz więcej pacjentów trafia do szpitali”

Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie. Chcemy powiązać ze sobą trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i...

zobacz więcej

Podczas konferencji wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski wskazał na „nijaką” współpracę z władzami miasta Warszawy. Wskazał też, że warszawskie szpitale odmawiają przyjmowania butli z tlenem. – Mówią, że nie potrzebują tego tlenu, a w mediach mówią, że brakuje im tlenu. Mówią, że mają niesprawne instalacje, czy niedostosowane instalacje. Był rok, by te instalacje dostosować – powiedział Dąbrowski.

Odpierając zarzuty wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska wyjaśniła, że trudno uwierzyć „w te kalumnie” pod adresem pracowników warszawskich szpitali, którzy wykonują heroiczną pracę – lekarzy, pielęgniarek, dyrektorów i prezesów szpitali. Przypomniała, że w III fali epidemii 30 proc. wszystkich łóżek covidowych przygotowanych było w miejskich szpitalach.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Rzecznik MZ poinformował portal tvp.info, że sytuacja w Szpitalu Praskim zmieniła się nagle jeszcze we wtorek. – Co najciekawsze, po konferencji prasowej ministra Waldemara Kraski przedstawiciele Szpitala Praskiego skontaktowali się z Urzędem Wojewódzkim, by poinformować, że mają już wolne miejsca i mogą przyjmować pacjentów covidowych. Okazuje się, że wystarczyła jedna konferencja prasowa, żeby szpital przestał mieć problemy z tlenem i zaczął przyjmować pacjentów. Widać, jak mało znaczą tłumaczenia pani prezydent Kaznowskiej – ocenił Andrusiewicz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej