RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosja daje „rady” UE. „Putin próbuje zdyskontować politycznie kryzys migracyjny”

Siergiej Ławrow i Władimir Putin (fot. Sean Gallup-Pool/Getty Images)
Siergiej Ławrow i Władimir Putin (fot. Sean Gallup-Pool/Getty Images)

Unia Europejska mogłaby pomóc Białorusi w przyjęciu migrantów z granicy z Polską – tak uważa szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Porównał on we wtorek sytuację na granicy polsko-białoruskiej z falą uchodźców z terytorium Turcji. Jak wskazał, UE wspierała finansowo pozostanie uchodźców w Turcji. Słowa rosyjskiego polityka skrytykował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Żaryn przewiduje, że „w najbliższym czasie Rosja będzie coraz częściej prezentować się jako kraj, który może pomóc rozwiązać problemy migracyjne Zachodu”.

Żaryn o działaniach Białorusinów. Migranci otrzymują instrukcje: Idąc na granicę, zabierzcie dzieci

Wśród migrantów, którzy ostatnio docierają do Mińska, przeważają młodzi mężczyźni – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych...

zobacz więcej

Zdaniem Ławrowa Unia Europejska mogłaby tak samo pomóc Białorusi, jak wspierała Turcję w kwestii uchodźców na terytorium tego kraju. – Dlaczego nie można również pomagać Białorusinom, którzy mają pewne potrzeby, tak aby uchodźcy, których Litwa i Polska nie chcą wpuszczać na swoje terytorium, żyli w normalnych warunkach? – powiedział rosyjski minister na konferencji prasowej.

Dodał, że uchodźcy nie chcą pozostać „na Białorusi ani w Turcji”, a chcą przedostać się do krajów Unii Europejskiej. Ocenił, że UE „przez lata propagowała i reklamowała swój sposób życia” i wobec tego „należy odpowiadać za swoje postępowanie”.

Ławrow oświadczył, że początkiem kryzysu jest „polityka, którą kraje NATO i Unii Europejskiej prowadziły przez wiele lat wobec Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej”. Wyraził ocenę, że Zachód próbował „narzucić demokrację” państwom regionu, a „wszystkie te awantury spowodowały bezprecedensowe fale uchodźców”.

Zobacz także: Żaryn: Za nielegalne przekroczenie granicy grozi wydalenie i zakaz wjazdu do UE


Ilu imigrantów jest na Białorusi, a ilu zwieziono na granicę? Nowe dane

Jednym z hubów transportowych imigrantów z Bliskiego Wschodu na Białoruś jest Moskwa – wynika ze słów rzecznika ministra-koordynatora służb...

zobacz więcej

Dodał, że teraz należy „nie zapominać, skąd się to wszystko wzięło i z czyjej winy dzieje się teraz”. Ławrow ocenił, że odpowiedzialność za uregulowanie sytuacji spoczywa na tym, „kto stworzył warunki do wybuchu tego kryzysu”.

Wcześniej we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja jest zaniepokojona sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i że pozostaje ona w kontakcie w tej sprawie z Białorusią za pośrednictwem „wszystkich możliwych kanałów”.

Krytyka rosyjskich „rad” dla UE


Do słów Siergieja Ławrowa odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. „Szef rosyjskiego MSZ formułuje pierwsze „rady” dla Unii Europejskiej, jak rozwiązać kryzys migracyjny. W najbliższym czasie Rosja będzie coraz częściej prezentować się jako kraj, który może pomóc rozwiązać problemy migracyjne Zachodu” – napisał w mediach społecznościowych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Dodał: „Od początku przewidywaliśmy, że Putin – akceptując i popierając działania Łukaszenki – będzie próbował zdyskontować politycznie kryzys migracyjny, żądając od UE zgody na swoje postulaty w zamian za »uspokojenie sytuacji«”.

Żaryn ocenił, że „międzynarodowa gra polityczna właśnie się zaczyna”.

Zobacz także: Żaryn: Nowy etap eskalowania napięcia przez Białoruś


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej