RAPORT

Tusk kontra Tusk

Resort zdrowia wyrzuca maseczki i rękawice o wartości 300 mln euro

Rząd nie poinformował parlamentu o transakcji (fot. Tomohiro Ohsumi/Getty Images)
Rząd nie poinformował parlamentu o transakcji (fot. Tomohiro Ohsumi/Getty Images)

Ministerstwo zdrowia Holandii musi wyrzucić 308 mln masek, fartuchów oraz rękawiczek, informuje dziennik „De Volkskrant”. Choć łączna wartość odrzuconej partii produktów zakupionych w związku z pandemią przekroczy 300 mln euro rząd nie poinformował o tym parlamentu.

Gigantyczny przechwyt w USA. 10 mln fałszywych maseczek w rękach służb

Amerykańskie służby przechwyciły w ostatnich tygodniach łącznie ok. 10 mln fałszywych maseczek typu N95 chroniących przed COVID-19. Podróbki były...

zobacz więcej

W ubiegłym tygodniu gazeta podała, że trzeba zutylizować ponad 30 mln chińskich masek KN95, które rząd zakupił wcześniej w kontrowersyjnej transakcji od lobbysty związanego z koalicyjną chadecją.

Okazuje się, że to był jedynie wierzchołek góry lodowej. Resort zdrowia potwierdził „De Volkskrant”, że trzeba było odrzucić 308 mln masek, fartuchów i rękawiczek zakupionych w czasie pandemii koronawirusa.

„Zapasy zostały skontrolowane pod względem jakości i rzeczywiście wiele z nich nie będzie mogło być wykorzystanych” – twierdzi rzecznik ministerstwa cytowany przez dziennik.

Gazeta przypomina, że na początku kryzysu spowodowanego przez COVID-19 trudno było uzyskać produkty ochronne wysokiej jakości. „Krążyły fałszywe certyfikaty, a na rynku pojawili się podejrzani pośrednicy” – czytamy w „De Volkskrant”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej