RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent Duda rozmawiał z szefem NATO. Potępili „cyniczne wykorzystanie cywilów”

Prezydent Polski rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM)
Prezydent Polski rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM)

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o sytuacji na granicy z Białorusią. Wyraził solidarność NATO z RP i sojusznikami w regionie.

„Rozmówcy potępili cyniczne wykorzystanie przez białoruskie władze cywilów” – czytamy na stronie Prezydent.pl. Poinformowano także, że Sekretarz Generalny NATO i prezydent RP „wyrazili zaniepokojenie rosnącym ryzykiem obniżenia poziomu bezpieczeństwa na Wschodniej flance NATO, a w konsekwencji również w całej Europie” – pisze prezydencki portal.

NATO o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej


„Rozmawiałem z prezydentem Andrzejem Dudą o poważnej sytuacji na granicy Polski z Białorusią. Wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. NATO solidaryzuje się z Polską i wszystkimi naszymi sojusznikami w regionie” – napisał na Twitterze Stoltenberg.

Niemiecki dziennik przyznaje: Polska wyświadcza UE przysługę

W polsko-białoruskim kryzysie migracyjnym UE trzyma się szlachetnych zasad i krytykuje Polskę za jej twarde stanowisko. Obrona granicy jest dowodem...

zobacz więcej

W poniedziałek rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Migranci znajdują się w okolicy przejścia granicznego w Kuźnicy. Z ostatnich informacji wynika, że próbują siłowo wejść na terytorium Polski.

Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia.

KE chce rozszerzonych sankcji dla Białorusi


W poniedziałek wieczorem w wydanym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za hybrydowy atak.

Zobacz także: Oświadczenie szefowej KE po rozmowie z Morawieckim

W Brukseli rośnie świadomość, jak poważna jest sytuacja na granicy z Białorusią i przeświadczenie, że potrzebna jest silna reakcja Unii Europejskiej; coraz głośniej mówi się o potrzebie przyspieszenia prac nad kolejnymi sankcjami wobec Mińska - powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej