RAPORT

Wojna na Ukrainie

Włoskie media piszą o sytuacji na granicy Polski z Białorusią

„La Reppubblica” zamieściła komentarz francuskiego dziennikarza Bernarda Guetty (fot. PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV / HANDOUT)
„La Reppubblica” zamieściła komentarz francuskiego dziennikarza Bernarda Guetty (fot. PAP/EPA/LEONID SCHEGLOV / HANDOUT)

Włoska prasa, komentując sytuację na granicy Polski z Białorusią, krytykuje Unię Europejską za inercję i brak strategii w konflikcie z reżimem Alaksandra Łukaszenki. Media podkreślają, że ofiarą kryzysowej sytuacji padają migranci.

Wiceszef MSZ w CNN: Łukaszenka używa imigrantów z zemsty

Po raz pierwszy we współczesnej historii autorytarny reżim używa ludzi jako narzędzia do destabilizacji granicy Unii Europejskiej – powiedział...

zobacz więcej

Drugi co do nakładu dziennik Włoch, lewicowa  „La Reppubblica”,  bardzo krytyczny wobec obecnego polskiego rządu, zamieścił komentarz francuskiego dziennikarza i eurodeputowanego Bernarda Guetty. Pod tytułem „Hańba Europy” pisze on, że Polska nie może otworzyć swoich granic, bo zostałaby zalana falą niekontrolowanej migracji. Zauważa, że prezydentowi Łukaszence udało się sprowadzić Polskę i Unię Europejską do swego poziomu.

Zobacz także: Oświadczenie szefowej KE po rozmowie z Morawieckim

Zdaniem autora, po obu stronach granicy Polski z Białorusią łamane są prawa człowieka. Bernard Guetta krytykuje Unię za to, że nie udało jej się znaleźć sposobu na powstrzymanie działań Aleksandra Łukaszenki. Dziennik  „Libero” zamieszcza dziś tytuł: „Polska zaatakowana przez migrantów, a Europa się przygląda”, a  „La Verita” – „Hordy migrantów na polskiej granicy, a Unia nie robi nic”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej