RAPORT

Pogarda

Czas wrogiem Łukaszenki. Atak na granicę Polski

Były dzieci, zielone ludziki, jest zmasowane uderzenie mas młodych mężczyzn (fot. PAP/Straż Graniczna)
Były dzieci, zielone ludziki, jest zmasowane uderzenie mas młodych mężczyzn (fot. PAP/Straż Graniczna)

Najnowsze

Popularne

Reżimowi Alaksandra Łukaszenki kończy się czas. Tysiące imigrantów na Białorusi, a granica Polski i Litwy coraz szczelniejsze. Nadciąga zima. Pozostaje eskalacja kryzysu granicznego. Były dzieci, były zielone ludziki, w końcu jest zmasowane uderzenie mas młodych mężczyzn na wybrane punkty granicy.

Korwin-Mikke krzyczał o Białorusi: „Zobaczycie 8 listopada!”. Co miał na myśli?

– Trzeba było nie drażnić Łukaszenki. To był skandal. Myśmy wpychali Łukaszenkę w objęcia Putina – mówił Janusz Korwin-Mikke komentując w programie...

zobacz więcej

Czwarty listopada, czwartek. „Sytuacja na granicy białorusko-polskiej była jednym z tematów rozmowy telefonicznej Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina po posiedzeniu Rady Najwyższej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji” – informują służby prasowe białoruskiego dyktatora.

Trzy dni później nieoczekiwanie, po tygodniach, z ulic Mińska znikają śniadolicy „turyści” Łukaszenki. Nazajutrz rano w mediach społecznościowych zaczynają się za to pojawiać filmiki ukazujące zorganizowane kolumny migrantów zdążające ku przejściu granicznemu z Polską w Kuźnicy Białostockiej. Wszystko w obstawie białoruskich mundurowych, z bronią długą i psami. Łukaszenka za pozwoleniem Putina podbija stawkę. Nie ma bowiem wątpliwości, że nie poszedłby na otwarty graniczny konflikt z Zachodem bez zgody Kremla.

Putin jako peacemaker?


Bliska współpraca Kremla z Mińskiem w wojnie hybrydowej na granicy z UE i NATO nie ulega wątpliwości. Choćby we wrześniu, w Soczi, Łukaszenka i Putin rozmawiali na ten temat. Przyjechał też szef Państwowego Komitetu Granicznego, nawiasem mówiąc, weteran KGB i absolwent uczelni FSB. Rosja występuje też regularnie w obronie Białorusi – vide niedawne wypowiedzi rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej oraz jej pryncypała, Siergieja Ławrowa. Rosja wspiera Łukaszenkę, ale w taki sposób, by nikt nie mógł jej zarzucić współuczestnictwa w wojnie hybrydowej na granicy z UE i NATO. W interesie Kremla jest eskalacja konfliktu Białorusi z Polską i UE. Jedna rzecz, to podsycanie konfliktu politycznego w samej Polsce i granie na jej różnicach z Brukselą. Ale najważniejsze dla Rosji jest doprowadzenie do tak skrajnej sytuacji, że UE sama wręcz poprosi Moskwę o „mediację” z Łukaszenką. – Nie wątpimy, że służby migracyjne Białorusi podejmują wszelkie niezbędne działania w celu utrzymania sytuacji w nurcie zgodnym z prawem – powiedział Dmitrij Pieskow.

Narracja Kremla jest aż nadto oczywista: Zachód wywołał swoją polityką na Bliskim Wschodzie wojny; ich ofiary uciekają do lepszego życia (dlaczego akurat w Niemczech a nie Rosji?); Białoruś robi tyle, co może. Jak się nie uda, jak masy migrantów wtargną do UE, to nie będzie wina Łukaszenki – przekonuje Kreml. I już sugeruje gotowość mediacji między Brukselą a Mińskiem. Celem jest bowiem złagodzenie sankcji unijnych pod szantażem migracyjnym. Łukaszenka chce osiągnąć to, co w 2015 roku Erdogan.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Czy da się powstrzymać prowokacyjną politykę Kremla? Tak. Jak zawsze w relacjach z Rosją, musi to być przekonanie jej, że ryzykuje poważnym stratami politycznymi, ekonomicznymi, militarnymi. W tym wypadku skuteczną odpowiedzią byłoby podkreślenie, że sankcje wobec Białorusi nie tylko zostaną utrzymane, ale nawet mogą być zaostrzone. Dla Moskwy oznaczałoby to znaczny wzrost kosztów utrzymania gospodarki białoruskiej. Jeszcze szybsze efekty miałoby na pewno zamknięcie przez Polskę ruchu na przejściach granicznych z Białorusią. Czyli blokada potężnego ruchu transportu kołowego między Europa a Rosją i Azją via najkrótszy, białoruski szlak.

„Niech pan tak straszliwie nie kłamie”. Lichocka upomina posła lewicy za atak na polskich żołnierzy

Po polskiej stronie granicy z Białorusią znajdowane są zwłoki nielegalnych migrantów, które są odsyłane na Białoruś – twierdził wiceprzewodniczący...

zobacz więcej

Jedynym sposobem, by zatrzymać Łukaszenkę, jest wprowadzenie jak najszybciej nowych sankcji na Białoruś. Jeśli dyktator kalkuluje, że obecna presja na granicę zmusi UE do złagodzenia wcześniej nałożonych sankcji, to należy jak najszybciej wyprowadzić go z tego błędnego myślenia.

Rosja vs Zachód

„Wzywam państwa członkowskie do ostatecznego zatwierdzenia rozszerzonego systemu sankcji wobec władz białoruskich, odpowiedzialnych za ten hybrydowy atak” - napisała w wydanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas w najbliższych dniach ma się wybrać do głównych krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, „aby upewnić się, że działają one tak, aby ich obywatele nie wpadli w pułapkę zastawioną przez białoruskie władze” – jak powiedziała von der Leyen.

Wykorzystywanie migrantów przez reżim Alaksandra Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne – przekazała Kwatera Główna NATO.

Stany Zjednoczone mocno potępiają wykorzystywanie migrantów do celów politycznych oraz bezduszne i nieludzkie działania na granicy – oznajmił 8 października rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. – Wzywam władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego, UE nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych” - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Solidarność z Polską wyraziły m.in. Litwa, Łotwa, Estonia i Czechy.

Szef MON do opozycji: Szkalowanie żołnierzy WP budzi mój zdecydowany opór

Szkalowanie żołnierzy Wojska Polskiego budzi mój zdecydowany opór. To niedopuszczalne. Wszelkimi sposobami będę chronił ich honoru i dobrego...

zobacz więcej

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis zaapelował do UE o zaostrzenie sankcji wobec reżimu w Mińsku oraz dołączenie białoruskich lotnisk do listy obiektów objętych restrykcjami. - Wszystkie linie lotnicze świata muszą zrozumieć, że lecąc na Białoruś współpracują z reżimem przestępczym – dodał minister. Premier Litwy Ingrida Szimonyte zwołała w poniedziałek nadzwyczajną naradę z udziałem przedstawicieli resortów, organów ścigania i służb specjalnych. Omówiono sytuację na granicy z Polską i potencjalną możliwość eskalacji sytuacji na granicy z Litwą. MSW Litwy zaproponowało zaostrzenie stanu wyjątkowego w rejonach graniczących z Białorusią. Podjęto też decyzję o zmianie rozmieszczenia sił zbrojnych na granicy litewsko-białoruskiej. Podniesiono stan gotowości dyżurnych jednostek sił zbrojnych.

Zdecydowane wyrazy wsparcia sojuszników muszą cieszyć. Ale nie rozwiążą granicznego problemu. Odparci jednego dużego szturmu nie oznacza końca ofensywy. Według nowego rozkładu lotów mińskiego lotniska do marca planuje się tam około 40 przylotów tygodniowo z krajów Bliskiego Wschodu, a wkrótce takie loty być może będą obsługiwane przez pięć kolejnych lotnisk na Białorusi, w tym jedno z Grodnie, niedaleko granicy z Polską – pisze dziennik „Die Welt”. Głównie ze Stambułu, Damaszku i Dubaju.

SG to „zbiry”, a na granicy czekają „głodni migranci z Afganistanu”. Przypomnij sobie, jak TVN relacjonował kryzys?

Na Białorusi ląduje obecnie około 800 do 1000 migrantów dziennie. Co więcej, migranci nie tylko przybywają bezpośrednio z Bliskiego Wschodu, ale także przez Moskwę. Kryzys na granicy Białorusi z UE to tylko jeden z kilku frontów kampanii prowadzonej przez Rosję przeciwko Zachodowi. Inne to szantaż gazowy czy eskalacja działań na froncie ukraińskim. Jak można pokonać Łukaszenkę? Oczywiście jedna rzecz to skuteczna obrona granicy. Dalsze jej uszczelnianie, budowa muru. Po drugie, sankcje unijne uderzające w podstawy gospodarki Łukaszenki. Po trzecie, zablokowanie dopływu „turystów”. Jedna rzecz to przekonywanie krajów, skąd wyprawiają się oni na Białoruś, do zatrzymania procederu. Udało się to już w przypadku Iranu i Iraku. Ale ważne jest też uderzenie w europejskie firmy, które wynajmują Białorusinom samoloty do przewożenia imigrantów. Po czwarte wreszcie, uderzenie gospodarcze w Białoruś, ale też Rosję, poprzez ograniczenie czy nawet zatrzymanie ruchu towarowego przez polsko-

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej