RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Siedzenie teściowej” hoduje prawie 70 lat. Niezwykła pasja pana Zdzisława [WIDEO]

Na całym świecie jest około 2,5 tys. gatunków kaktusów. W szklarni Zdzisława Kondratowicza w Żaganiu rośnie ich 650 odmian. W sumie hodowca ma ich grubo ponad 200 tys. sztuk. Niektóre z nich właśnie kwitną – podaje TVP3 Gorzów.

W jednym z wielkopolskich lasów znaleziono szatana

Niebezpieczne znalezisko w lesie na terenie Wielkopolski. Leśnicy przyznają, że to pierwszy taki przypadek w ich obrębie i bardzo niebezpieczny....

zobacz więcej

Opuncja w naturze rośnie w Ameryce Północnej i Południowej. W szklarni pana Zdzisława jest od 37 lat. I to nie jest najstarszy kaktus w jego hodowli. Przez lata opuncja rosnąca u żagańskiego miłośnika kaktusów częściowo zdrewniała. Do tego stopnia, że ogrodnik musi ją teraz przycinać piłą mechaniczną. Za systematyczną pielęgnację roślina pięknie mu się odwdzięcza.

Wśród ciekawszych kaktusów w hodowli Zdzisława Kondratowicza jest na przykład ten, potocznie zwanym „siedzeniem teściowej”. Ta roślina ma już prawie 70 lat. Okaz wart jest około 4,5 tys. złotych. Oprócz kaktusów pasjonat ma też osobną szklarnię z sukulentami. Rosną w niej na przykład takie litopsy z rodziny przypołudnikowatych, zwyczajowo zwane żywymi kamieniami.

Przygoda z kaktusami pana Zdzisława rozpoczęła się w 1984 r. Jak przyznaje, trochę przez przypadek. Hodowca potwierdza, że kaktusy są wytrzymałe. Przypomina, że te rośliny nie lubią zbyt dużo wody.

Do szklarni pana Zdzisława często przyjeżdżają szkolne wycieczki. Odwiedzają go też mieszkańcy Żagania. Zwiedzić kaktusiarnię Zdzisława Kondratowicza może każdy i to zupełnie za darmo. Trzeba tylko się zapowiedzieć.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej