RAPORT

Pogarda

Migranci wykorzystują dzieci. „Gazeta Wyborcza” uległa propagandzie [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Tysiące nielegalnych imigrantów próbują sforsować ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej. Na nagraniach widać, jak próbowali „użyć” dzieci jako żywych tarcz, wypychając je na czoło grupy. Chłopcu, który zapłakany wygłaszał emocjonalną przemowę do polskich funkcjonariuszy, chwilę wcześniej wdmuchiwano w twarz dym z papierosa, aby podrażnić mu oczy. Tej propagandzie uległa „Gazeta Wyborcza”.

Migranci szturmują granicę. „Nie dopuszczamy do jej sforsowania” [WIDEO]

„Sytuacja na granicy jest napięta. Wciąż podejmowane są próby jej nielegalnego przekroczenia. Nie dopuszczamy do jej sforsowania.” – napisała...

zobacz więcej

Portal Wyborcza.pl opublikował artykuł zatytułowany „Setki imigrantów przy granicy. Polskie służby użyły gazu łzawiącego”. Zilustrowano go między innymi zdjęciem chłopca, który ze łzami w oczach przemawiał do polskich funkcjonariuszy.

Faktycznie mundurowi używali gazu w stosunku do imigrantów, którzy próbowali sforsować ogrodzenie i między innymi przecinali zasieki. Łzy u chłopca nie były jednak efektem użycia gazu. W filmie opublikowanym na Twitterze widać, że to migranci chwilę wcześniej wdmuchiwali mu w oczy dym papierosowy, żeby wywołać łzawienie.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej