RAPORT

Pogarda

Czechy. Umowa koalicyjna podpisana

Koalicja rządząca będzie się składać z pięciu ugrupowań (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Koalicja rządząca będzie się składać z pięciu ugrupowań (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący pięciu prawicowych i centrowych partii i ruchów politycznych podpisali w poniedziałek umowę o utworzeniu koalicji rządowej. Na czele 18-osobowego rządu, popartego przez 108 deputowanych nowej Izby Poselskiej stanie szef Obywatelskiej Partii Demokratycznej Petr Fiala.

Czesi szykują kampanię zachęcającą do szczepień. Będzie „brutalna” i „realistyczna”

Czeski rząd uruchomi w przyszłym tygodniu nową kampanię, mającą zachęcać do szczepienia się przeciwko COVID-19. Będzie ona inspirowana zdjęciami...

zobacz więcej

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się na trzy godziny przed rozpoczęciem inauguracyjnej sesji Izby Poselskiej wybranej 8 i 9 października. Fiala powiedział, że nowy gabinet musi szybko rozwiązać problemy nękające Republikę Czeską. Chce wyprowadzić kraj z kryzysu zdrowotnego, gospodarczego i kryzysu wartości. Jego zdaniem państwo musi lepiej zarządzać, budować mieszkania czy drogi i dać młodemu pokoleniu perspektywę – dodał.

O umowie prowadzącej do powstania nowego rządu zaczęto rozmawiać bezpośrednio po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów, które dały pięciu mającym utworzyć nowy gabinet ugrupowaniom większość 108 mandatów w 200-osobowej Izbie Poselskiej. Osiągnięcie tej większości było możliwe dzięki wystawieniu dwóch wspólnych list wyborczych SPOLU: prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej-Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CzSL) oraz konserwatywnego ruchu Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt (TOP09), a także PirSTAN, którą utworzyły Czeska Partia Piratów i ruch Burmistrzowie i Niezależni (STAN).

Co przewiduje umowa?


Podpisana umowa zakłada bliską współpracę przewodniczących partii tworzących wspólny rząd. Akceptują, że premier proponuje kandydatów na poszczególne stanowiska ministerialne prezydentowi, ale za każdym razem musi starać się o zgodę konkretnej partii politycznej. Fiala na konferencji prasowej stwierdził, że nie ma sygnałów, że prezydent Milosz Zeman nie zgadza się z kandydatami ugrupowania na ministrów. – Nawet ich jeszcze nie poznał – stwierdził Fiala.

Ma nadzieję, że inauguracyjna sesja Izby Poselskiej, podczas której posłowie zostaną zaprzysiężeni i zostanie wybrane kierownictwo izby, zakończy się w piątek. – Następnie rząd Andreja Babisza poda się do dymisji i wtedy spodziewam się, że dojdzie do mojego spotkania i omówimy dalsze działania – powiedział Fiala. Nowa większość obiecuje przeprowadzenie reformy emerytalnej, wzrost wydatków na obronność i na kulturę, regularną waloryzację nakładów na ochronę zdrowia. W umowie znalazło się zobowiązanie do utrzymania pensji dla nauczycieli w wysokości 130 proc. średniej płacy, a także zobowiązanie do utworzenia dwóch nowych parków narodowych. Członkostwo w Unii Europejskiej i w NATO ma nadal być najważniejszym wyznacznikiem czeskiej polityki zagranicznej.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Dokument wspomina ponadto współpracę w Grupie Wyszehradzkiej, którą Czechy tworzą razem z Polską, Słowacją i Węgrami. Mowa jest także o rozwoju relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz o tradycyjnym, strategicznym partnerstwem z Izraelem. Nowy gabinet chce powrócić do „Havlowskiej” polityki zagranicznej, której celem jest wsparcie demokracji, praw człowieka oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej