RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. Cichanouska apeluje do UE i ONZ

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaapelowała w mediach społecznościowych o silną odpowiedź Unii Europejskiej na wywołany przez Białoruś kryzys na granicy UE. Podkreśliła, że temat ten powinna też przedyskutować Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Cichanouska o migrantach z Białorusi: Oni są też za to odpowiedzialni

To jest podła prowokacja ze strony Łukaszenki – oceniła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska sytuację z migrantami na...

zobacz więcej

„(Przywódca Białorusi Alaksandr) Łukaszenka jest w pełni odpowiedzialny za ataki hybrydowe na Polskę i Litwę. Przemyt migrantów, przemoc i złe traktowanie muszą się skończyć” – napisała opozycjonistka na Twitterze.

Pod wpisem zamieściła nagranie przedstawiające tłum ludzi maszerujących wzdłuż drogi. Napisała, że „migranci są zaganiani na granicę Unii Europejskiej przez uzbrojonych ludzi”, i oskarżyła władze białoruskie o eskalowanie kryzysu na granicy.

Białoruski Państwowy Komitet Graniczny ujawnił, że liczna grupa uchodźców kieruje się w stronę granicy z Polską. Media niezależne na Białorusi opublikowały nagrania z mediów społecznościowych, na których widać setki migrantów z plecakami i śpiworami, idących szosą w kierunku przejścia granicznego z Polską Kuźnica Białostocka-Bruzgi. Towarzyszą im uzbrojeni ludzie w mundurach.

Białoruś odrzuca przy tym wszelkie oskarżenia o organizowanie napływu nielegalnych migrantów do graniczących z nią krajów UE. Według oficjalnej narracji białoruskich władz obywatele krajów Bliskiego Wschodu, którzy w ostatnich miesiącach masowo przylatują na Białoruś, by później nielegalnie przekroczyć granicę z UE, to turyści, którzy w kraju przebywają legalnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej