RAPORT

Wojna na Ukrainie

Frontex pomoże zatrzymać falę migrantów? Stanowcza odpowiedź wiceministra

Frontex? Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik  komentuje (fot. PAP/Piotr Nowak)
Frontex? Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik komentuje (fot. PAP/Piotr Nowak)

Na Białorusi przy granicy z Polską zgromadziła się grupa nawet kilku tysięcy migrantów. Lewicowi dziennikarze apelują do rządu, by zwrócił się o pomoc Frontexu. „Polska Straż Graniczna liczy 16 000 funkcjonariuszy. Pomaga jej 10 000 żołnierzy i Polska Policja. Frontex na Litwę wysłał kontyngent 60–osobowy” – skomentował w sieci wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Niemiecka Antifa w drodze do Warszawy? Emocje w sieci

Z informacji rozpowszechnianych w internecie wynika, że przedstawiciele niemieckiej Antify planują dołączyć do swoich towarzyszów w Polsce i...

zobacz więcej

Duża grupa migrantów z Bliskiego Wschodu, która przybyła na Białoruś, zmierza właśnie w kierunku polskiej granicy na Podlasiu. „Będą próbowali masowo wkroczyć do Polski” – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

„Kolejne informacje pokazują, że grupa jest pod ścisłą kontrolą uzbrojonych Białorusinów. To oni decydują, którędy przemieszcza się grupa. To kolejna wroga białoruska akcja wymierzona w Polskę” – zaznaczył Żaryn, a internet obiegły nagrania z granicy.

„Każdy z nas musi zadać sobie pytanie dlaczego nie poprosiliśmy o pomoc Frontexu i Unii” – napisała Dominika Długosz z „Newsweeka”.

Zobacz także:   Premier Morawiecki: Granica państwa polskiego jest świętością

„Polskie władze nie radzą sobie na granicy polsko-białoruskiej i nie poradzą sobie bez Frontexu i wsparcia UE” – dodał Jacek Nizinkiewicz z „Rzeczpospolitej”. Lewicowy dziennikarz ocenił wręcz, że polityka rządu prowadzi do „tragedii”.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik zaznaczył więc, że unijna agencja Frontex liczy zaledwie 1 300 urzędników.

„Polska Straż Graniczna liczy 16 000 funkcjonariuszy. Pomaga jej 10 000 żołnierzy i Polska Policja. Frontex na Litwę wysłał kontyngent 60–osobowy w tym kilkunastu polskich Strażników Granicznych” – zaznaczył Wąsik.

Frontex nie dysponuje bowiem znaczącymi siłami, które mogłyby odegrać w tej sytuacji znaczącą rolę.

Wiceszef MSZ: Białoruś chce wywołać duży incydent

Po stronie Białorusi jest chęć wywołania dużego incydentu, najlepiej ze strzałami, z ofiarami śmiertelnymi; według medialnych doniesień szykowana...

zobacz więcej

Frontex w Polsce


Przypomnijmy, że dyrektor wykonawczy Agencji Frontex Fabrice Leggeri pojawił się w Polsce na początku października. Jak informowały media, dokonał przeglądu działań polskiej Straży Granicznej. Agencja relacjonowała: „Dyrektor był pod wrażeniem środków zastosowanych w celu zabezpieczenia granicy. Podziękował także Polsce za współpracę z Frontexem od początku kryzysu”.

Zaznaczył, że wbrew niektórym opiniom, Warszawa od początku kryzysu współpracuje z Brukselą poprzez bieżącą wymianę informacji i przekazywanie Agencji danych o sytuacji na polskim odcinku granicy zewnętrznej.

Zobacz także ->  Łukaszenka zaognia kryzys. Ruszył marsz tysięcy migrantów na granicę [WIDEO]

Do poniedziałkowych wydarzeń na granicy odniósł się już m.in. premier Mateusz Morawiecki.

„Granica państwa polskiego to nie jest tylko linia na mapie. Ta granica jest świętością, za którą przelewały krew pokolenia Polaków!” – napisał na Facebooku szef rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej