RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jeśli Trzaskowski rozwiąże Marsz Niepodległości? Bąkiewicz ujawnił jeszcze jeden sposób [WIDEO]

„Rozważamy tryb spontaniczny w sytuacji, kiedy nie będzie możliwości innego rozwiązania” – poinformował prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. „Szukamy legalnych rozwiązań i do nich będziemy dążyć. Możemy jednak spodziewać się, że nawet legalne zgromadzenie urzędnicy miejscy nasłani przez pana Rafała Trzaskowskiego rozwiążą pod pierwszym lepszym pretekstem” – zaznaczył. Bąkiewicz z zadowoleniem odnotował fakt złożenia Przez prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę skargi do Sądu Najwyższego na uchylenie decyzji o rejestracji Marszu. Robert Bąkiewicz był gościem programu „Strefa Starcia”.

Sędzia zablokował Marsz Niepodległości. Wcześniej składał skargę przeciw Polsce

Sędzia Andrzej Sterkowicz uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego zgromadzenia Marsz Niepodległości. „To ten sam sędzia,...

zobacz więcej

„Jak już wielokrotnie w ostatnich dniach zapewniałem, Marsz Niepodległości odbędzie się bez względu na to, jakich kruczków prawnych i środków represji użyją przeciw nam wrogowie polskiego patriotyzmu. Nadal szukamy legalnych rozwiązań i do nich będziemy dążyć. Jednym z nich jest zmiana trasy. Możemy jednak spodziewać się, że nawet legalne zgromadzenie urzędnicy miejscy nasłani przez pana Rafała Trzaskowskiego rozwiążą pod pierwszym lepszym pretekstem. Dlatego rozważamy też tryb spontaniczny w sytuacji, kiedy nie będzie możliwości innego rozwiązania” – zapowiedział lider Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Zgromadzenia spontanicznego nie trzeba zgłaszać organom władzy.

Bąkiewicz ocenił jednocześnie, że dzięki skardze nadzwyczajnej złożonej przez ministra Ziobrę na decyzję sądu apelacyjnego, który utrzymał w mocy wyrok uchylający rejestrację MN jako zgromadzenia cyklicznego, „pojawiła się szansa na powrót do normalnych standardów organizacji Marszu”.

Przeczytaj także: To on wydał decyzję ws. Marszu Niepodległości. Kim jest sędzia Robert Obrębski?

Prokurator Generalny wniósł jednocześnie o wstrzymanie decyzji warszawskiego Sądu Apelacyjnego do czasu rozpatrzenia skargi” – przypomniał szef Stowarzyszenia cytując fragment komunikatu Prokuratury Krajowej, z którego wynika, że sąd w obu instancjach „niesłusznie uznał, że organowi gminy przysługują uprawnienia do zaskarżenia decyzji wojewody o zgodzie na cykliczne organizowanie zgromadzeń”.

„Ufam, że podobnie staną na wysokości zadania sędziowie Sądu Najwyższego i zgodnie z literą prawa odrzucą skandaliczne i motywowane politycznie decyzje Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego” – napisał Bąkiewicz apelując jednocześnie do sędziów SN „nie tylko o to, by wreszcie w tej instancji posłużono się przepisami prawa, ale i o to, by sprawa ta rozstrzygnięta została jak najszybciej - w dobrze rozumianym interesie społecznym”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

„Tysiące Polaków, którzy od lat 11 listopada uczestniczą w największym wydarzeniu patriotycznym w Polsce, oczekują że status imprezy cyklicznej zostanie im niezwłocznie przywrócony. Chcemy w Narodowe Święto Niepodległości wyrazić naszą narodową dumę ze świadomością, że władza sądownicza robi to, do czego została powołana: służy Polakom, zapewniając im sprawiedliwość” – dodał.

Zdaniem Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, stołeczny sąd apelacyjny naruszył gwarancję konstytucyjną prawa do zgromadzeń i zastosował błędną wykładnię ustawy o zgromadzeniach. Ziobro wskazał, że organowi gminy przysługuje tylko prawo do wniesienia odwołania od decyzji wojewody, nie ma natomiast uprawnień do zaskarżenia go. Prokurator Generalny wniósł też o wydanie przez sąd apelacyjny postanowienia o wstrzymaniu wykonania swojej decyzji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej