RAPORT

Pogarda

Szef MON do opozycji: Szkalowanie żołnierzy WP budzi mój zdecydowany opór

Mariusz Błaszczak zapewnia, że będzie chronił honoru i dobrego imienia polskich żołnierzy (fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Mariusz Błaszczak zapewnia, że będzie chronił honoru i dobrego imienia polskich żołnierzy (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Najnowsze

Popularne

Szkalowanie żołnierzy Wojska Polskiego budzi mój zdecydowany opór. To niedopuszczalne. Wszelkimi sposobami będę chronił ich honoru i dobrego imienia – zadeklarował szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do ataków opozycji i niektórych mediów na służby państwa polskiego. – Już ponad 9 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej - dodał.

„Niech pan tak straszliwie nie kłamie”. Lichocka upomina posła lewicy za atak na polskich żołnierzy

Po polskiej stronie granicy z Białorusią znajdowane są zwłoki nielegalnych migrantów, które są odsyłane na Białoruś – twierdził wiceprzewodniczący...

zobacz więcej

Szef MON, w rozmowie z „Polską Times” o zachowaniu części opozycji i części mediów działających w Polsce, w kontekście tego, co dzieje się na granicy Polski z Białorusią, został zapytany jak ocenia „postawę przeciwko wprowadzeniu stanu wyjątkowego, pokazywanie zdjęć dzieci, powoływanie się na »humanitaryzm«”.

„Przekazy wykreowane na Kremlu i w Mińsku”


– To cyniczne i nieetyczne. Są pewne granice walki politycznej, które tutaj zwyczajnie są przekraczane. Szkoda, że części opinii publicznej i klasy politycznej tak łatwo przychodzi mieszanie treści dbania o bezpieczeństwa Polski z przekazami wykreowanymi na Kremlu i w Mińsku. A już mój zdecydowany opór budzi szkalowanie żołnierzy Wojska Polskiego. To niedopuszczalne – odpowiedział.

Jednocześnie zapewnił, że „wszelkimi sposobami będę chronił ich honoru i dobrego imienia, bo wykonują swoje obowiązki wobec kraju z pełnym poświęceniem i oddaniem”.

Odpowiadając na pytanie, ilu żołnierzy strzeże obecnie granicy Polski z Białorusią, poinformował, że „już ponad 9 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej”. – Żołnierze wojsk operacyjnych oraz Żandarmeria Wojskowa wspierają Straż Graniczną. WOT cały czas prowadzi operację Silne Wsparcie – dodał. Szef MON zapewnił, że „żołnierzy na granicy będzie tylu, ilu trzeba”. – Dostosowujemy zaangażowanie do sytuacji. Najważniejsze jest wspólne bezpieczeństwo. Granica musi być dobrze chroniona, a ludność zamieszkująca obszary przygraniczne musi czuć się bezpiecznie. To teraz nasz priorytet i najważniejsze zadanie Wojska Polskiego – podkreślił.

Oceniając aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej, stwierdził, że „pozostaje napięta”.

– Nie spodziewamy się, a przynajmniej nie w najbliższym czasie, opadania temperatury nastrojów. Świadczą o tym częste incydenty na samej granicy. Bywa, że są one skrajnie zapalne i niebezpieczne. Bo tak należy traktować wtargnięcia osób z długą bronią na nasze terytorium, niszczenie ogrodzenia czy oddawanie strzałów z pistoletu sygnałowego w stronę polskich żołnierzy – ocenił.

Punkt pomocy dla migrantów w Michałowie. Mieszkańcy martwią się o swoje bezpieczeństwo

Na terenie Zespołu Szkół w Michałowie na Podlasiu powstał punkt pomocy humanitarnej, który zacznie działać od poniedziałku. Jego głównym celem jest...

zobacz więcej

Zdaniem ministra, jest to „eskalowanie napięcia, które ma współgrać z podgrzewaniem presji migracyjnej, bo reżim ciągle dowozi ludzi na granicę”. – To element taktyki hybrydowej. Panujemy nad sytuacją, ale traktujemy ją z pełną uwagą i powagą. Nasi żołnierze i inne służby codziennie, całą dobę czuwają, działają i dbają o nasze bezpieczeństwo – powiedział.

Pytany, „czy toczą się jakiekolwiek postępowania dotyczące rzekomego łamania prawa przez Wojsko Polskie, Policję i Straż Graniczną, których mieliby się dopuścić podczas działań przy granicy”, podkreślił, że jest to „dezinformacja obliczona na podważenie wiarygodności i nadszarpnięcia zaufania do Wojska Polskiego i polskich służb na granicy”. – Tworzą ją przeciwnicy Polski, dlatego apeluję o niepowielanie tych informacji. Polscy żołnierze dobrze wykonują swoje zadania. Zapewniam o tym. Doceńmy ich służbę. Nie rozpowszechniajmy sformułowań produkowanych przez wrogie reżimy – zaapelował Mariusz Błaszczak.

Samuel Pereira: w momentach kryzysowych atakowane są grupy zawodowe istotne dla państwa polskiego


O wsparcie dla żołnierzy Straży Granicznej zaapelował Samuel Pereira. Podczas programu „Salon Dziennikarski na antenie TVP Info szef naszego portalu zwrócił uwagę, że ataki na kluczowe dla państwa grupy zawodowe powtarzają się od dłuższego czasu. – Od kilku lat mamy w momentach kryzysowych uderzanie w bardzo istotne dla państwa polskiego grupy. Kiedy policja działa dla bezpieczeństwa publicznego, jest atakowana. Kiedy wojsko – jest atakowane. Kiedy Straż Graniczna – jest atakowana. Leśnicy – tak samo. To są grupy społeczne, które realizują po prostu swoje zadania, a ich praca jest podważana – wskazywał.

Przeczytaj także: Atak migrantów na polskie posterunki na granicy. MON pokazało nagranie [WIDEO]

– Funkcjonariusze Straży Granicznej potrzebują dużego wsparcia. To jest ta grupa zawodowa, która jest obecnie jest bardzo bombardowana, bardzo zniesławiana. Która jest pod dużą presją i wewnętrzną, i zewnętrzną – mówił Samuel Pereira.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej