RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nikaragua: „Wybory” prezydenckie - czwarta kadencja dla Ortegi?

Koszulki z Prezydentem Danielem Ortegą i komunistycznym zbrodniarzem Ernesto Che Guevarą (fot. Getty Images/Getty Images)
Koszulki z Prezydentem Danielem Ortegą i komunistycznym zbrodniarzem Ernesto Che Guevarą (fot. Getty Images/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Najwyższa Rada Wyborcza Nikaragui wezwała w sobotę 4,4 mln uprawnionych do głosowania obywateli do wzięcia udziału w niedzielnych wyborach. Wydarzenie budzi kontrowersje na całym świecie, ponieważ uważa się, że urzędujący prezydent kraju Daniel Ortega odniesie w nich zwycięstwo w niedemokratyczny sposób.

Dyktator oskarża biskupów o terroryzm

Nikaraguański dyktator Daniel Ortega rozpoczął kampanię przed listopadowymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. Zaczął od oskarżenia...

zobacz więcej

75-letni Ortega ubiega się o czwartą z rzędu kadencję. Były rewolucjonista nie będzie się mierzył z poważnymi przeciwnikami, ponieważ dotychczas w więzieniach zamknięto siedmiu jego kontrkandydatów, których oskarżono m.in. o pranie pieniędzy czy zdradę stanu.

Grupy dysydentów przebywające w Kostaryce podpisały w piątek deklarację wzywającą do bojkotu wyborów. „Chcemy, by w niedzielę ulice Nikaragui świeciły pustkami. Determinacją i odwagą, jakie towarzyszyły nam podczas protestów z roku 2018, powinniśmy wykazać się teraz, zostając w domach, by pokazać sprzeciw wobec panującej dyktatury” – zaapelowano.

Organizacja Państw Amerykańskich (OPA) potępiła w środę proces wyborczy w Nikaragui, mówiąc, że Ortega „podeptał wszelkie zasady demokracji”. Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka, organ OPA, stwierdziła w październiku, że Nikaragua stała się „państwem policyjnym”, w którym Ortega po dojściu do władzy w 2007 roku „ustanowił rządy terroru, zawiesił podstawowe prawa obywatelskie i prowadzi systematyczny atak na prawa obywatelskie”.

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell nazwał we wtorek prezydenta Nikaragui „dyktatorem”, Antony Blinken, Sekretarz Stanu USA, określił z kolei nadchodzące wybory „pozbawionym wiarygodności oszustwem”. Zarówno UE, jak i USA nałożyły sankcje i wizowe restrykcje na urzędników państwowej administracji Nikaragui.

Daniel Ortega sprawuje najwyższych urząd w Nikaragui już prawie 20 lat (1985-1990 oraz 2007-2021) nie licząc dziesięciu lat faktycznej władzy bezpośrednio po zwycięstwie powstania sandinistów przeciwko dyktaturze Somozy w 1979 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej