RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ekspert „Wyborczej” sugeruje, że będzie zarażał koronawirusem na Marszu Niepodległości

Michał Bilewicz (fot. PAP/Jakub Kamiński)
Michał Bilewicz (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Socjolog Michał Bilewicz, zadeklarowany przeciwnik manifestacji narodowców, stwierdził w mediach społecznościowych, że mógłby pojawić się na tegorocznym Marszu Niepodległości. Bynajmniej nie po to, by manifestować patriotyzm. Jak wyjawił, w domu ma kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, więc pojawiłby się na wydarzeniu, by – co sugeruje w swoim wpisie – zarażać jego uczestników.

Narodowcy nie mogą iść tradycyjną trasą. Trzaskowski: Tam będzie wydarzenie Kobiet z Mostu

Na tradycyjnej trasie Marszu Niepodległości tym razem zostało zarejestrowane wydarzenie Kobiet z Mostu – oznajmił prezydent Warszawy Rafał...

zobacz więcej

11 listopada tradycyjnie ulicami Warszawy ma przejść Marsz Niepodległości. W tym roku władze Warszawy z pomocą sądu zakazały wydarzenia. Rafał Trzaskowski zezwolił na przemarsz tą samą trasą zgromadzenia „14 kobiet z mostu”, ale w przypadku marszu narodowców grzmiał o „faszyzmie” i zagrożeniu epidemicznym. Prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz zapowiada, że wydarzenie się odbędzie.

Bilewicz chce zarażać koronawirusem?


Pojawiają się jednak doniesienia o możliwych prowokacjach. Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami sugeruje, że mógłby pojawić się na manifestacji, by celowo zarażać jej uczestników. Socjolog związany z „GW” poinformował, że ma w domu osobę z COVID-19, a ponieważ jest zaszczepiony nie dotyczy go kwarantanna.

„To można przyjść w czwartek na Marsz Niepodległości? Wpadłbym na chwilkę przetestować odporność antyszczepionkowców” – napisał na Twitterze. Gdy jeden z internautów w odpowiedzi zaapelował, żeby przyszedł i był „dumnym Polakiem” z biało-czerwoną flagą, Bilewicz odparł: „Jasne! Odwdzięczę się podwójnym kichnięciem w rytm Marszu Legionów”. Zobacz także: „Epidemie mowy nienawiści”, „wtórny antysemityzm”. Kontrowersyjny wykład w Muzeum POLIN

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej