RAPORT

Pogarda

Wódka z powietrza. Produkcja pomaga usuwać gazy cieplarniane

Wódka powstaje w opatentowanym przez firmę specjalnym reaktorze konwersji węgla (fot. Shutterstock)
Wódka powstaje w opatentowanym przez firmę specjalnym reaktorze konwersji węgla (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Wódka z powietrza, wody i słońca to innowacyjny pomysł amerykańskiej firmy. Przedsiębiorstwo produkuje też środki do dezynfekcji rąk i perfumy. Wszystko powstaje w oparciu o nowatorską technologię z wykorzystaniem zielonego wodoru i wychwyconego z powietrza dwutlenku węgla. W ten sposób proces produkcji pomaga usuwać gazy cieplarniane z atmosfery.

Wódka z Czarnobyla. „Destylacja usuwa zanieczyszczenia”

Profesor Jim Smith z brytyjskiego University of Portsmouth wyprodukował wódkę wyjątkową wódkę. Powstała z ziarna uprawianego w zamkniętej strefie...

zobacz więcej

Air Vodka to pomysł nowojorskiego start-upu Air Company. Firma nazywa swój produkt najbardziej zrównoważonym trunkiem alkoholowym na świecie. Założyciele firmy zaznaczają, że produkcja jednej butelki tradycyjnej wódki skutkuje emisją CO2 na poziomie 5,9 kg. Start-up twierdzi, że produkcja butelki tego alkoholu usuwa 450 gramów gazów cieplarnianych z atmosfery oraz tyle samo dwutlenku węgla, ile pochłania osiem w pełni wyrośniętych drzew.

„Cały proces opiera się na takich samych zasadach jak fotosynteza w roślinach, ale w bardziej efektywny sposób” – wskazał Gregory Constantine, współzałożyciel Air Co.

Wódka powstaje w opatentowanym przez firmę specjalnym reaktorze konwersji węgla, w którym CO2 miesza się z wodorem. Dwutlenek węgla jest dostarczany z powietrza przez tradycyjne instalacje fermentacyjne. Wodór jest wytwarzany z wody w procesie elektrolizy za pomocą energii elektrycznej z paneli słonecznych. W wyniku reakcji chemicznych powstaje etanol, metanol, woda i tlen, które są następnie rozdzielane.

Przedsiębiorcy twierdzą, że gotowy produkt składa się wyłącznie w 40 proc. z etanolu i w 60 proc. z wody bez żadnych zanieczyszczeń i dodatków. Wódka została wprowadzona na rynek amerykański w sierpniu 2020 roku. Firma podała na swojej stronie internetowej, że do tej pory wyprodukowano 17 tys. litrów wódki. Butelka o pojemności 750 ml kosztuje ok. 70 dolarów.

Od wódki do paliw na Marsie


Start-up zamierza wprowadzić na rynek kolejne produkty ze składników powstałych w procesie zrównoważonej produkcji, a także planuje opracować innowacyjne paliwo samochodowe i rakietowe. Niedawno zdobyli nagrodę NASA za opracowanie procesu przekształcenia dwutlenku węgla w cukry. Może być to potencjalnie przydatne do produkcji m.in. żywności, leków bądź paliwa wykorzystywanego w misjach na Marsa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej