RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”. Prezes TVP wręczył nagrody

W studiu Telewizji Polskiej w Warszawie w piątek odbyła się gala wręczenia nagród I Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego „Heart of Europe”. Pierwszą nagrodę w kategorii najlepszy serial popularny przyznano twórcom chorwackiego cyklu „Pamiętnik Wielkiego Pericy” w reż. Vinko Brešana.

I Międzynarodowy Festiwal TV Heart of Europe. Większość produkcji dostępna w sieci

Trwa organizowany przez Telewizję Polską I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”. W wydarzeniu udział bierze 12 nadawców...

zobacz więcej

Jury, złożone z międzynarodowych ekspertów branży telewizyjnej z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, nominowało do nagród w sześciu kategoriach najlepsze programy, jakie znalazły się w oficjalnej selekcji Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego „Heart of Europe”.

Jak wyjaśniono, „wśród nominowanych produkcji znalazły się programy zgłoszone przez nadawców z Polski, Czech, Litwy, Ukrainy, Węgier, Serbii, Chorwacji, Estonii i Gruzji, wybrane spośród około 90 produkcji z 12 krajów regionu”.

– Jest to nowa inicjatywa TVP, która została przywitana z ogromnym zainteresowaniem przez naszych sąsiadów, którzy przysłali swoje najlepsze produkcje i najlepszych kandydatów do festiwalowego jury. (...) Festiwal nie jest jedynie wyrażeniem szacunku dla naszych artystów i ich utworów, lecz również tworzy przestrzeń twórczą – powiedział podczas piątkowej gali wręczenia nagród I Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego „Heart of Europe” prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski.

– Jestem przekonany, że festiwal zostanie uznany przez branżę, zarówno przez telewizje, jak i ekspertów, którzy w przyszłości będą mogli nawiązać owocną współpracę i tworzyć nasze regionalne sieci – podkreślił Kurski, otwierając uroczystość.

Zobacz filmy fabularne nominowane do nagród festiwalu Heart of Europe

Czym żyje kino słowackie, czeskie, węgierskie, serbskie, chorwackie? Festiwal Heart of Europe oferuje wyjątkową okazję, by poznać wszystkie...

zobacz więcej

– Cieszę się, że nasz festiwal stał się miejscem spotkań wolnych narodów, mówiących we własnym imieniu – powiedział w piątek członek Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz. Ocenił, że „w nadesłanych pracach widzimy wiele różnic i wiele wrażliwości”. – Ale też widzimy wspólny zestaw pytań, które sobie zadajemy. To sprawia, że nasze prace są dla nas nawzajem ciekawe – mówił.

– Bardzo bym chciał, żeby festiwal miał ciągłość. Jego prawdziwym sukcesem byłaby bowiem wymiana programów i wspólne produkcje. Z niecierpliwością czekamy na projekty, które pozwolą nam wspólnie zaistnieć w globalnym krajobrazie medialnym – podkreślił Matyszkowicz.

– Jestem przekonany, że głos naszych narodów będzie oryginalny, twórczy i pociągający. Dlatego jako motto i symbol festiwalu wybraliśmy serce. Serce bowiem przywodzi na myśl wrażliwość i dobroć – zaznaczył. Wyjaśnił, że podczas gali rozdania nagród na widowni w telewizyjnym studio pozostawiono symbolicznie kilka wolnych miejsc dla uwięzionych dziennikarzy i twórców z Białorusi.

W kategorii najlepsze seriale popularne jury pod przewodnictwem Ukraińca Yaroslava Lodygina pierwszą nagrodę przyznało chorwackiemu serialowi „Dnevnik velikog Perice” („Pamiętnik Wielkiego Pericy”) w reż. Vinko Brešana. Drugą nagrodę oraz nagrodę specjalną Zarządu TVP, którą wręczył Jacek Kurski, otrzymali twórcy estońskiego serialu „Reetur” („Zdrajca”) w reż. Ergo Kulda.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Przewodniczący jury w kategorii najlepszy film fabularny Toomas Luhats z Estonii ogłosił, że pierwszą nagrodę przyznano polskiemu filmowi „Żelazny most” w reż. Moniki Jordan-Młodzianowskiej. Nagrodę odebrała producentka Anna Bereda. Druga nagroda przypadła koprodukcji polsko-chorwacko-serbskiej „Koja je ovo država!” („Stan wyjątkowy”) w reż. Vinko Bresana.

Nagrodę specjalną Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz wręczył twórcom czesko-niemiecko-francuskiego filmu „Veterán” („Weteran”) w reż. Jana Hřebejki. Przewodnicząca jury w kategorii najlepsze programy dla dzieci i młodzieży Kamila Górny ogłosiła, że pierwszą nagrodę otrzymał polski program „Przyjaciele Misia i Margolci” w reż. Jacka Sołtysiaka. Drugą nagrodę przyznano czeskiemu programowi „Kosmix” w reż. Vojtecha Dudka.

W piątek ostatni dzień Festiwalu Heart of Europe. Sprawdź repertuar

To już ostatnia szansa, aby zobaczyć w kinie produkcje biorące udział w I Międzynarodowym Festiwalu TV Heart of Europe. Zanim odbędzie...

zobacz więcej

Jury w kategorii najlepszy program rozrywkowy pod przewodnictwem Węgra Istvána Pálffy'ego pierwszą nagrodą uhonorowało litewski program „Nacionaline ekspedicija” („Narodowa ekspedycja”) w reż. Andriusa Lygnugarisa. Drugą nagrodę przyznano chorwackiemu programowi „A strana” („Strona A”) w reż. Ivana Miladinova.

Wyróżnienie jury przyznało serbskiemu programowi „Slavenski” w reż. Iliji Gajicy. Przewodnicząca jury w kategorii najlepszy film dokumentalny Czeszka Alena Müllerová ogłosiła, że pierwszą nagrodę otrzymał polski film „Agonia” w reż. Tomasza Knittla. Nagrodę odebrał scenarzysta Adam Strug.

Drugą nagrodą uhonorowano ukraiński film „Majdan. Sześć listów o naszej wolności” w reż. Anny Jeresko. Wyróżnienie przyznano gruzińskiemu dokumentowi „Jester's Calendar” („Kalendarz błazna”) w reż. Levana Adamii.

Jury pod przewodnictwem Litwina Gytisa Oganauskasa przyznało też nagrody w kategorii najlepszy digital.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Heart of Europe” to nowy międzynarodowy festiwal produkcji telewizyjnej, organizowany przez Telewizję Polską. Festiwal stanowi szeroką retrospektywę tego, co najnowsze, najlepsze i najbardziej oryginalne w telewizjach publicznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Pierwsza odsłona festiwalu odbyła się od 3 do 5 listopada w warszawskiej Kinotece, a także online (na platformie heartofeurope.tvp.pl – do 30 listopada). Uczestniczące w festiwalu produkcje są dostępne w wersjach oryginalnych z angielskimi napisami, wszystkie można obejrzeć bezpłatnie logując się na stronie festiwalu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej