RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koreańczycy: Oferta dla polskiego atomu może być o 30 proc. tańsza od francuskiej

Polski rząd oczekuje od partnera w programie jądrowym objęcia 49 proc. udziałów (fot. Shutterstock)
Polski rząd oczekuje od partnera w programie jądrowym objęcia 49 proc. udziałów (fot. Shutterstock)

Prezes koreańskiego koncernu KHNP Jae Hoon Chung ocenił, że jego oferta dla polskiego programu energetyki jądrowej może być o 30 proc. tańsza od francuskiej. Państwowa koreańska firma deklaruje, że zamierza ją złożyć do końca marca 2022 r.

Tyle ma kosztować francuski atom. Padły konkretne kwoty

Francuzi mogą wybudować w Polsce nawet sześć bloków jądrowych. Prezes koncernu EDF Jean-Bernard Lévy deklaruje, że ich elektrownie atomowe nad...

zobacz więcej

– Wierzę, że nasza oferta będzie o co najmniej 30 proc. tańsza niż francuska – powiedział w piątek dziennikarzom prezes Korea Nuclear&Hydro Power. Według nieoficjalnych źródeł, francuski EDF w swojej niewiążącej ofercie dla polskiego rządu oszacował, że budowa 4 reaktorów EPR kosztowałaby ok. 33 mld euro, a sześciu - 48,5 mld euro.

Podobne oferty dla innych krajów                                  


 W 2018 r. oferta KHNP dla Arabii Saudyjskiej była o 40 proc. tańsza od francuskiej przypomniał Jae Hoon Chung. – Można powiedzieć, że podobna relacja była w przypadku oferty dla ZEA i wtedy były głosy, że to się nie uda. Ale jak się okazało, jest to możliwe – dodał, nawiązując do budowy przez KHNP elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Podkreślił, że Barakah powstaje w terminie i bez przekroczenia budżetu.

Polski rząd oczekuje od partnera w programie jądrowym objęcia 49 proc. udziałów w spółce realizującej projekt, lub wsparcia finansowego na podobnym poziomie. – Niezależnie od wersji, jesteśmy w stanie zapewnić 49 proc. w wybranej formie – podkreślił prezes KHNP.

Zapewnił jednocześnie, że koreański koncern nie musi uzyskiwać żadnych zgód strony amerykańskiej na eksport technologii jądrowej, po raz pierwszy importowanej z USA 50 lat temu. Zwrócił uwagę, że oba kraje – Polska i Korea Płd., mają umowy z USA o współpracy w zakresie energetyki jądrowej.

– Nie potrzebujemy do eksportu technologii ani zgody, ani zgłoszenia, ani do Westinghouse, ani do władz USA – oświadczył Jae Hoon Chung.

Prezydent Duda o zmianach w energetyce: Atom to jedyna droga

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dla Polski zapewnienie stabilnych źródeł dostaw i suwerenności energetycznej jest „sprawą absolutnie...

zobacz więcej

6 reaktorów typu APR1400                                     


 Koreańczycy deklarują, że ich oferta będzie przewidywać budowę w Polsce 6 reaktorów typu APR1400.

APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) o 60-letnim okresie eksploatacji. W budowie lub eksploatacji jest obecnie 10 bloków z APR1400. Pierwszy – Shin-Kori 3 – rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. APR1400 działa też w bloku Shin-Kori 4, a w Korei Płd. w budowie są dalsze cztery – Shin-Kori 5 i 6, oraz Shin-Hanul 1 i 2. W Shin-Hanul 1 zakończył się już pierwszy załadunek paliwa, a początek komercyjnej eksploatacji jest planowany na połowę 2022 r.

Kolejne 4 bloki APR1400 znajdują się w elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Komercyjna eksploatacja pierwszego bloku rozpoczęła się w kwietniu 2021 r. Trwa rozruch drugiego bloku. Budowa dwóch pozostałych dobiega końca. 

 Zobacz także ->  „Polsce jest potrzebna elektrownia atomowa” 

Zgodnie z PPEJ Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Koreański APR1400 spełnia te wymagania. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. 

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Dwie lokalizacje dla elektrowni jądrowej w Polsce. Naimski mówi też o Bełchatowie

Elektrownie węglowe w Polsce będą zastępowane innymi źródłami energii: OZE i energetyką atomową. Pełnomocnik rządu ds. energetyki Piotr Naimski...

zobacz więcej

W lutym 2021 r. weszła w życie polsko-amerykańska międzyrządowa umowa ws. „współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej”. Na jej mocy firmy Westinghouse i Bechtel przedstawią w ciągu 18 miesięcy polskiemu rządowi ofertę w oparciu o reaktor AP1000 Westinghouse.

Niewiążącą ofertę złożył francuski EDF                                      


 W październiku wstępną, niewiążącą ofertę złożył francuski EDF. Oferta obejmuje budowę i eksploatację czterech lub sześciu reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej