RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czy wzrost cen paliw wyhamuje? Zmiany mogą pojawić się po połowie listopada

Ceny autogazu najprawdopodobniej się nie zmienią (fot. Shutterstock)
Ceny autogazu najprawdopodobniej się nie zmienią (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Wzrosty cen paliw w hurtowniach mogą się przełożyć na stabilizację cen na stacjach benzynowych – oceniają analitycy BM Reflex. Jednak według analityków e-petrol w drugim tygodniu listopada kierowcy mogą spodziewać się nowych – wyższych cenników przy dystrybutorach.

Ceny żywności na świecie idą w górę. Są najwyższe od 10 lat

Ceny żywności na świecie są najwyższe od lipca 2011 roku – poinformowała w czwartek Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa...

zobacz więcej

Według BM Reflex, drugi z rzędu tydzień spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach i wyhamowanie wzrostów cen hurtowych pozwalają z lekkim optymizmem spojrzeć w przyszłość. „Przynajmniej pierwsza polowa listopada powinna przynieść stabilizację cen paliw” – wskazują analitycy biura.

Zmiany w połowie miesiąca


Z kolei analitycy e-petrol wskazują, że jeśli właściciele stacji paliw zdecydują się w najbliższych dniach na wprowadzenie do cen detalicznych podwyżki wynikającej ze zmian cen w hurcie, przy nadal bardzo niskim poziomie marż, to w drugim tygodniu listopada kierowcy mogą spodziewać się nowych – wyższych cenników.

Zobacz także: Tusk proponuje 0 proc. VAT na energię, gaz i paliwo. Modzelewski: To niemożliwe

Prognozują, że w przypadku popularnej benzyny 95 średnia cena ogólnopolska powinna kształtować się w przedziale 5,98-6,14 zł/l, a diesel może kosztować pomiędzy 5,99 a 6,17 zł/l. „Ceny autogazu najprawdopodobniej się nie zmienią i powinny zawierać się w przedziale 3,15-3,23 zł za litr” – szacują eksperci e-petrol.

Holandia: Ceny gazu i prądu przyczyną najwyższej inflacji od 2002 r.

Holenderski Urząd Statystyczny (CBS) poinformował w czwartek, że inflacja w Niderlandach jest najwyższa od 2002 r. Głównym winowajcą jest wzrost...

zobacz więcej

Jak zaznaczył BM Reflex, w piątek rano notowania styczniowej serii kontraktów na ropę naftową Brent utrzymują się w rejonie 81 dolarów za baryłkę. Korekta spadkowa na rynku ropy naftowej sięga już więc ok. 5 dolarów.

OPEC+


Natomiast e-petrol zwrócił uwagę, że przeceny nie zahamowała decyzja OPEC + o utrzymaniu dotychczasowej polityki w zakresie wydobycia i zwiększaniu produkcji o ustalone wcześniej 400 tys. baryłek. Producencka grupa zignorowała apele ze strony dużych odbiorców, m.in. USA, o przyspieszenie tempa luzowania limitów wydobycia.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Według analityków portalu, konsekwentna postawa OPEC+ powinna być wsparciem dla wysokich cen surowca, ale uwagę inwestorów zwróciły informacje, które pojawiły się w czwartek w saudyjskiej państwowej telewizji o planowanym już w grudniu wzroście dziennego wydobycia do poziomu 10 mln baryłek, pierwszy raz od wybuchu pandemii koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej