RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tusk za legalizacją zabijania dzieci. „Akceptuję ten projekt”

Donald Tusk o aborcji (fot. PAP/Piotr Nowak)
Donald Tusk o aborcji (fot. PAP/Piotr Nowak)

Akceptuję projekt, który mówi o możliwości legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży – zadeklarował lider PO Donald Tusk. Na konferencji prasowej zarzucił rządzącym, że odpowiadają za śmierć ciężarnej 30-latki z Pszczyny. Jednocześnie przyznał, że jest za legalizacją aborcji „pod opieką lekarza, psychologa”. Jakie są założenia projektu, do którego nawiązuje Tusk?

Śmierć kobiety w ciąży. Ekspert o tragedii: Wyrok TK nie ograniczał lekarzy

30–latka w ciąży zmarła 24 godziny po tym, jak zgłosiła się do szpitala. Zwolennicy aborcji winią zaostrzone przepisy i gromadzą się przed TK....

zobacz więcej

W weekend media obiegła historia 30-letniej kobiety, która trafiła do pszczyńskiego szpitala w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe.

Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina zmarłej stoi na stanowisku, że lekarze zbyt długo zwlekali z zakończeniem ciąży, co przyczyniło się do zgonu. Sytuację wykorzystują politycy opozycji.

Tusk o aborcji


– W Polsce poprzez decyzje Trybunału pani Przyłębskiej pod patronatem pana Kaczyńskiego tak naprawdę prokurator, a nie lekarz prowadzi ciążę – stwierdził Tusk.

Polityk zadeklarował, że sam jest zwolennikiem zaproponowanego przez zarząd PO w lutym 2021 r. projektu legalizacji aborcji.

– Platforma Obywatelska przyjęła pewien projekt, jeszcze nie było to za mojej obecności ponownej w polskiej polityce, ale akceptuję ten projekt, który mówi o możliwości legalnej aborcji do 12. tygodnia, oczywiście pod opieką lekarza, psychologa – powiedział szef PO. Projekt, o którym mówi Tusk, był przedmiotem burzliwej debaty w samej Platformie Obywatelskiej i sporem konserwatywnej frakcji ze zwolennikami liberalizacji aborcji. W połowie lutego 2021 r. zarząd PO przyjął stanowisko, w którym opowiedział się za dopuszczeniem aborcji do 12. tygodnia ciąży w przypadku „trudnych sytuacji” kobiet.

Stanowisko PO a deklaracja z 2001 r.


Nad wypracowaniem stanowiska zarządu PO w sprawie aborcji pracował zespół pod kierownictwem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Była kandydatka na prezydenta ogłosiła decyzję na konferencji z udziałem m.in. szefa PO Borysa Budki.

Protestujący przeciwko temu bardziej konserwatywni politycy PO wskazywali, że wciąż obowiązuje deklaracja ideowa przyjęta w 2001 r. przez Radę Krajową PO, a więc ważniejszy organ partii. Deklaracja sprzed 20 lat odwoływała się do Jana Pawła II i wzywała do obrony rodziny, religii oraz tradycyjnych wartości.

Zobacz także: Tak wygwizdali Tuska ws. aborcji. „Teraz gra pod aktualne sondaże"

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej