RAPORT

Pogarda

Jabłoński: Opozycja zaryzykowałaby bezpieczeństwo państwa, by doprowadzić do kryzysu

Paweł Jabłoński został zapytany o wpis Donalda Tuska (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik; Mateusz Marek)
Paweł Jabłoński został zapytany o wpis Donalda Tuska (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik; Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

– Mamy w Polsce polityków, którzy do tego stopnia nie czują odpowiedzialności za państwo, że gotowi są zaryzykować podstawowe interesy bezpieczeństwa tylko po to, żeby doprowadzić do kryzysu państwa – przekonuje w rozmowie z portalem wPolityce.pl wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jabłoński został zapytany przez portal wPolityce.pl o twitterowy wpis szefa PO Donalda Tuska, w którym można przeczytać: „Kongres USA dyskutuje o możliwych sankcjach na Polskę i wycofaniu wojsk amerykańskich z naszego kraju. Tego samego dnia PiS ustami posła Kowalskiego wskazuje 2027 rok jako datę referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii. Tak wygląda zdrada stanu”.

– To jest przykład tego, że Donald Tusk bardzo mocno stara się doprowadzić do tego, żeby rzeczywiście na Polskę jakieś sankcje ktoś w końcu nałożył. Na tym posiedzeniu Komisji Helsińskiej było, z tego co wiemy, trzech członków Kongresu na 21 członków tej komisji, więc niewielkie zainteresowanie. Wypowiedź dotycząca sankcji pojawiła się ze strony przedstawicielki jakiejś organizacji pozarządowej. Natomiast oczywiście Tusk stara się stworzyć takie wrażenie, że sankcje mogą być na Polskę nakładane – ocenił Jabłoński.

Zobacz także: Ilu imigrantów chce przyjąć Koalicja Obywatelska? „Milion nie jest problemem!”

W jego opinii, jest to konsekwentne działanie byłego premiera, „bo jego ludzie w Parlamencie Europejskim dopiero co nad tym głosowali”.

Fogiel: To Donald Tusk odpowiada za dramatyczne obniżenie poziomu debaty

– To Donald Tusk odpowiada za dramatyczne obniżenie poziomu debaty w Polsce; gdyby szef PO chciał się licytować z Jarosławem Kaczyńskim na to, kto...

zobacz więcej

– Dwa tygodnie temu było absolutnie haniebne głosowanie, gdy domagali się od Komisji Europejskiej, żeby wstrzymywała plan odbudowy, żeby nakładała na Polskę kary finansowe, dokonywała niekorzystnych dla Polski korekt finansowych. Za tym wszystkim głosowali przedstawiciele Platformy. Dzisiaj Tusk stara się najwyraźniej o to, żeby Polska była karana kolejnymi sankcjami. To jest postawa absolutnie przekraczająca jakiekolwiek granice. Żaden polski obywatel nie powinien nigdy takich rzeczy robić, a co dopiero polityk, zwłaszcza taki, który kiedyś pełnił funkcję premiera rządu. To jest absolutnie niedopuszczalne. Mam nadzieję, że Donald Tusk przestanie starać się o to, by na Polskę były nakładane sankcje – powiedział wiceszef MSZ.

Na uwagę, że Tusk „w tym samym wpisie oskarżył Zjednoczoną Prawicę o zdradę stanu” Jabłoński odpowiedział: „Myślę, że jeżeli jest się politykiem, który dąży do tego, żeby na Polskę były nakładane sankcje i cały czas w zasadzie sto procent jego działań skupia się na tym, żeby Polska była karana, atakowana przez instytucje zewnętrzne czy inne państwa, to powinien bardzo ostrożnie rzucać oskarżeniami o zdradę stanu, dlatego że ktoś może powiedzieć, że to jego działania wyczerpują właśnie te znamiona”.

Ziobro uderza w Tuska i zapowiada postępowanie. „Żeruje na śmierci”

Donald Tusk zaatakował Jarosława Kaczyńskiego, obwiniając go za groźby, jakie dostają politycy PO. „Szczyt cynizmu!” – skomentował Zbigniew Ziobro...

zobacz więcej

Ocenił także, że „głównym celem politycznym, jaki ma Tusk, jego partia, także inne partie opozycyjne, jest to, żeby wywierać tak dużą presję na Polskę, żeby doprowadzić do odzyskania przez Tuska władzy”.

Polska obciążona winą


– To jest zasadniczy cel i ten cel przyćmiewa wszystko inne – przyćmiewa interes państwa, przyćmiewa podstawowe wydawałoby się zasady, jak na przykład troska o bezpieczeństwo państwa. Możemy to obserwować także w kontekście sytuacji na granicy z Białorusią, gdzie część polskiej opozycji w zasadzie otwarcie mówi to, czego oczekuje od niej Aleksander Łukaszenka. Winą za sytuację na granicy obciąża rząd polski, podczas gdy sto procent winy leży po stronie Łukaszenki. Jeżeli więc mamy w Polsce polityków, którzy do tego stopnia nie mają w sobie odpowiedzialności za państwo, że gotowi są zaryzykować podstawowe interesy bezpieczeństwa tylko po to, żeby doprowadzić do kryzysu państwa, osłabienia rządu i odzyskania władzy, to świadczy to o nich jak najgorzej – powiedział Jabłoński.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej