RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zobacz filmy fabularne nominowane do nagród festiwalu Heart of Europe

Większość nominowanych produkcji można oglądać online (fot. TVP)
Większość nominowanych produkcji można oglądać online (fot. TVP)

Czym żyje kino słowackie, czeskie, węgierskie, serbskie, chorwackie? Festiwal Heart of Europe oferuje wyjątkową okazję, by poznać wszystkie najnowsze produkcje reprezentujące te kinematografie. To także szansa, by zobaczyć kreacje wybitnych aktorów z Europy Środkowo-Wschodniej. W sekcji film fabularny znalazło się 11 tytułów. Produkcje telewizji publicznych m.in. Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Serbii, Chorwacji można oglądać w warszawskiej Kinotece oraz online.

I Międzynarodowy Festiwal TV „Heart of Europe”. Znamy nominacje do nagród

Jury, złożone z międzynarodowych ekspertów branży telewizyjnej, nominowało do nagród najlepsze programy, jakie znalazły się w oficjalnej selekcji...

zobacz więcej

Wszystkie filmy i programy biorące udział w Festiwalu będą wyświetlane w warszawskiej Kinotece w dniach od 3 do 5 listopada. Bilety są bezpłatne – jedyne, co należy zrobić, to odebrać je w kinowej kasie.

Większość tytułów jest również dostępna online na stronie festiwalu aż do 30 listopada. Aby je obejrzeć, należy się zalogować.

Wszystkie festiwalowe programy są dostępne w wersjach oryginalnych z napisami w języku angielskim.

Mlčanie / The Silence/ Milczenie – Słowacja

„»Milczenie« to pilot 3. sezonu miniserialu Moje Powstanie, poświęconego bohaterskim czynom zwykłych ludzi w czasie Słowackiego Powstania Narodowego w 1944 roku. Tytułowe »milczenie« to ponure dziedzictwo małego kraju. Towarzyszyło wojnie i jest obecne dziś, gdy w parlamencie zasiadają negacjoniści Holokaustu. Film powstał spontanicznie, aby dać głos milczącej większości. Filmowcy, influencerzy i pracownicy muzeów spotkali się, by złożyć hołd 92-letniemu dziś muzykowi Vlado Strmenowi, który z akordeonem na piersi przyłączył się do Słowackiego Powstania Narodowego. Dzieło pozbawione heroicznej narracji, bez udziału dronów, bez post-produkcji. To prosta opowieść o linii frontu, którą mamy w sobie” – czytamy w opisie.

Reżyseria: Juraj Štepka
Kraj produkcji: Słowacja
Rok produkcji: 2021
Producent: RTVS; Stanislav Mičev, Juraj Štepka
Nadawca: RTVS

OGLĄDAJ ONLINE

Past / Trap / Pułapka – Czechy

Film opowiada o sytuacji więźniów politycznych w latach 50. i brutalnych działaniach stosowanych w celu wymuszenia fałszywych zeznań. Opisuje nie tylko losy osadzonych, ale także ich szykanowanych bliskich. Przedstawia atmosferę bezsilności i podejrzeń, które zbierały żniwo w ówczesnym społeczeństwie. Główną bohaterką jest jedna z najlepszych czeskich aktorek drugiej połowy lat 30. i 40. XX wieku, Jiřina Štěpničková, którą na początku lat 50. osaczyła służba bezpieczeństwa. Na aktorkę zastawiono pułapkę, prowokując ją do próby ucieczki na Zachód, a następnie aresztowano na granicy. Po dwudniowym procesie została skazana na piętnaście lat więzienia. Po latach, mimo życiowych trudności, udało jej się z powodzeniem powrócić na deski teatrów i na ekrany kin.

Reżyseria: Viktor Polesný
Kraj produkcji: Czechy
Rok produkcji: 2021
Producent: ČT; Jan Lekeš
Nadawca: ČT

OGLĄDAJ ONLINE

I Międzynarodowy Festiwal TV Heart of Europe. Większość produkcji dostępna w sieci

Trwa organizowany przez Telewizję Polską I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”. W wydarzeniu udział bierze 12 nadawców...

zobacz więcej

Veterán / Veteran / Weteran – Czechy, Niemcy, Francja

Dramat psychologiczny, którego osią jest historia byłego żołnierza – najemnika z instynktem zabójcy. „Po 20 latach walki Martin, po powrocie do normalnego życia, potrzebuje zupełnie innych umiejętności. Droga do miłości i normalności rani go bardziej niż dwadzieścia lat wojny. Musi stać się bardziej uważnym człowiekiem, kimś, kto wie nie tylko, jak przyjmować i zadawać ciosy, ale także jak słuchać i jak rozumieć banalną codzienność. Czy były elitarny żołnierz poradzi sobie w zwyczajnym życiu? Czy utrzyma przy sobie kobietę, którą kocha i znajdzie pracę, która nie wymaga talentów zabójcy?” – piszą autorzy.

Reżyseria: Jan Hřebejk
Kraj produkcji: Czechy, Niemcy, Francja
Rok produkcji: 2021
Producent: ČT; Jiřina Budíková
Nadawca: ČT, ARTE

OGLĄDAJ ONLINE

Cesta do nemožna / The Impossible Voyage / Niemożliwa podróż – Słowacja

„Dokument fabularyzowany z dodatkiem efektów specjalnych, na miarę kreacji francuskiego iluzjonisty i „maga kina” Georgesa Mélièsa. Film przedstawia historię życia jednej z największych osobowości Słowacji, Milana Rastislava Štefánika. Był on intelektualistą, naukowcem, wynalazcą, astronomem, bohaterem narodowym, ale także kochającym kobiety bon vivantem. Autorzy filmu w nietypowy i zabawny sposób podchodzą do formy narracyjnej, łącząc elementy animacji, akcji i dokumentu w porywający wizualnie kolaż. Film pokazuje prawdziwe, pełne emocji, napięcia i humoru, przygody Štefánika od momentu jego przyjazdu do Paryża w roku 1904 roku do feralnego 4 maja 1919 r. Pomimo krótkiego życia, Štefánik osiągnął niewiarygodnie wiele”.

Reżyseria: Noro Držiak
Kraj produkcji: Słowacja
Rok produkcji: 2021
Producent: Media Film, s.r.o.; Michael Kaboš
Nadawca: RTVS

OGLĄDAJ ONLINE

TVP zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny Heart of Europe

Nowe wydarzenie na mapie kulturalnej stolicy – Festiwal Telewizyjny Heart of Europe, prezentujący produkcje polskie i międzynarodowe w sześciu...

zobacz więcej

Ribanje i ribarsko prigovaranje / Fishing and Fishermen's Conversations / Rybactwo i rozmowy rybaków – Chorwacja

„Dramat historyczny na podstawie książki chorwackiego poety z czasów renesansu, arystokraty Petara Hektorovića. Autor wyrusza w trzydniową podróż kutrem z dwoma miejscowymi rybakami. Mijając malownicze wyspy, szlachcic wspomina swoją młodzieńczą, tragiczną miłość. Podczas sztormu napięcie między podróżującymi arystokratami a załogą eskaluje. Chory na chorobę morską, majaczący Hektorović niemal traci życie. Film nakręcony na Adriatyku jest misterną mozaiką, złożoną z urywków rzeczywistości, wspomnień, snów i wizji, które opowiadają historię tragicznej miłości z perspektywy starzejącego się poety”.

Reżyseria: Milan Trenc
Kraj produkcji: Chorwacja
Rok produkcji: 2020
Producent: Studio devet d.o.o.; Boris Veličan, Milan Trenc
Nadawca: HRT

OGLĄDAJ ONLINE

A feltaláló / The Inventor / Wynalazca – Węgry

Film przedstawia dramatyczne losy węgierskiego badacza dr Józsefa Béresa, twórcy słynnych „kropli Béresa”. W szybkich, emocjonujących filmowych sekwencjach poznajemy wydarzenia związane z odkryciem wynalazku. Film pokazuje bezkompromisową walkę, którą wynalazca toczy z opresyjnym aparatem władzy. Obraz jest portretem Węgier lat 60. i 70., socjalizmu, kłamstw i intryg, które oplotły siecią całe społeczeństwo. „Wierzę, że losy i życie naszego bohatera będą stanowić dla widzów wzór moralny i przekażą im niepodważalny system wartości, który obecnie jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek, gdy w zglobalizowanym i zdigitalizowanym świecie, pędząc, poszukujemy swojej tożsamości”, mówi reżyser filmu.

Reżyseria: Bence Gyöngyössy
Kraj produkcji: Węgry
Rok produkcji: 2020
Producent: MTVA and Projekt Film ; Barna Kabay
Nadawca: MTVA

OGLĄDAJ ONLINE

Rozpoczyna się festiwal Heart of Europe. Prezes TVP: Przybliżamy do siebie narody

– Jesteśmy dumni z tego, że tu, w Warszawie, udało się zgromadzić to co najlepsze w naszej części Europy, jeśli chodzi o rynek telewizyjny....

zobacz więcej

Zenek – Polska

Zenek to oparta na biografii Zenona Martyniuka historia chłopaka z podlaskiej wsi, który realizuje swoje wielkie marzenie: śpiewa i bawi ludzi. Film ukazuje drogę Zenona do wielkiego sukcesu, który osiągnął dzięki uporowi, ciężkiej pracy i wielu wyrzeczeniom. Król disco polo jest tylko jeden!

Reżyseria: Jan Hryniak
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2019
Producent: TVP S.A.; Krystyna Świeca, Magdalena Nowacka; Piotr Galon, Motion Brand
Nadawca: TVP S.A.

OGLĄDAJ ONLINE

Zieja – Polska

Jest rok 1977. Osiemdziesięcioletni ksiądz Jan Zieja współzałożyciel KOR-u, zostaje wezwany na przesłuchanie. Rozmowy z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa staną się przyczyną retrospektywnej wędrówki po barwnym życiu księdza, prezentacji jego niezwykłej duchowej postawy, a także opowieści o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii wieku dwudziestego.

Reżyseria: Robert Gliński
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2019
Producent: TVP S.A.; Bożena Gołębiowska, WFDIF; Włodzimierz Niderhaus
Nadawca: TVP S.A.

ZOBACZ ZWIASTUN

Konkurs Chopinowski przyciągnął przed telewizory miliony widzów TVP

Prawie 1,8 mln widzów oglądało w momencie największej oglądalności Koncert Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka...

zobacz więcej

Koja je ovo država! / What a Country! / Stan wyjątkowy – Polska, Chorwacja, Serbia

„Czarna komedia z elementami surrealizmu. W tej zwariowanej, delirycznej satyrze politycznej główni bohaterowie – m.in. dręczony poczuciem winy i myślami samobójczymi generał chorwackiej armii, minister, który odwiedza więzienie i dobrowolnie zamyka się w wyglądającej jak muzeum celi poświęconej prawdziwym patriotom oraz grupa podstarzałych emerytów, którzy kradną trumnę ze szczątkami zmarłego chorwackiego prezydenta Franjo Tudjmana – podważają narodowe tabu, skłaniając zwaśniony kraj do autorefleksji. Postaci w filmie bazują na kliszach postaci: generała, ministra, prezydenta, strażnika więziennego, rodziców zaginionych żołnierzy. Postawieni w absurdalnych sytuacjach, bohaterowie zachowują się w zaskakujący sposób. Zestawienie stereotypowych osobowości i surrealistycznej fabuły w połączeniu ze świetnymi dialogami i grą aktorską daje efekt w postaci czystego humoru”.

Reżyseria: Vinko Bresan
Kraj produkcji: Chorwacja, Serbia, Polska
Rok produkcji: 2018
Producent: TVP S.A.; Dorota Kunysz-Brettschneider, Interfilm; Ivan Maloca
Nadawca: TVP S.A.

OGLĄDAJ ONLINE

Żelazny most – Polska

Sztygar Kacper rozdzielając zadania pracującym pod ziemią górnikom, wysyła swojego przyjaciela, Oskara, na najdalsze odcinki, by mieć więcej czasu na spotkania z jego żoną, Magdą. Podczas jednego ze spotkań kochankom przerywa telefon z kopalni – miał miejsce wstrząs o niespotykanej sile, nie ma kontaktu z załogami pracującymi pod ziemią. Wkrótce okazuje się, że niewiadomy jest los Oskara. Uwalniający się metan uniemożliwia bezpieczne dotarcie do zasypanego, dlatego za namową Kacpra kierownik akcji ratunkowej zarządza przedostanie się do niego za pomocą otworu drążonego z powierzchni, podobnie jak to zrobiono podczas słynnej akcji w Chile. Kochankowie rzucają się w wir akcji ratunkowej, mając nadzieję, że uratują przyjaciela i ocalą także własne sumienia.

Reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2018
Producent: TVP S.A.; Mirosław Nycz; Autograf Karol Wożbiński, Anna Wereda
Nadawca: TVP S.A.

OGLĄDAJ ONLINE

Spring of the Last Lake / Prolece na poslednjem jezeru – Serbia

Grupa internowanych jugosłowiańskich dyplomatów i ich rodzin, wśród nich najsłynniejszy serbski pisarz, laureat Nagrody Nobla Ivo Andric, przebywa w luksusowym hotelu po niemieckiej stronie Jeziora Bodeńskiego. Andric, jako najwyższy rangą urzędnik, robi wszystko, by uzyskać pozwolenie na przeniesienie dyplomatów na drugą stronę jeziora, do neutralnej Szwajcarii. Niemcy odmawiają pozwolenia, ale dają Andricowi swobodę wyjazdu, gdziekolwiek i kiedykolwiek zechce. Andric musi zdecydować, czy wyjechać i ocalić siebie, czy pozostać w hotelu ze względu na młodą kobietę, w której jest zakochany – kostiumolog Milicę Babic, internowaną wraz z mężem i przyjacielem Andrica, Nenadem Jovanoviciem.

Reżyseria: Filip Colovic
Kraj produkcji: Serbia
Rok produkcji: 2020
Producent: RTS; Marija Bereta
Nadawca: RTS

OGLĄDAJ ONLINE

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej