RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak będzie wyglądała zapora na granicy? Minister Kamiński pokazał wizualizację

Zapora, która stanie na granicy z Białorusią, jest tak naprawdę symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej nielegalnej migracji na teren naszego kraju. Odpowiedzialnym za budowę będzie inż. Marek Chodkiewicz – powiedział w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Zapora ma być gotowa do końca pierwszej połowy 2022 roku.

Wysoka zapora graniczna z systemem monitoringu. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią; projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada...

zobacz więcej

Szef MSWiA Mariusz Kamiński bierze w czwartek udział w konferencji o szczegółach dotyczących budowy bariery na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawił osobę odpowiedzialną za budowę zapory – pełnomocnikiem ds. budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej został inż. Marek Chodkiewicz.

Jak zaznaczył minister, zapora jest „jednym z ważniejszych elementów zdecydowanego ograniczenia masowej, nielegalnej migracji na teren naszego kraju”.

– To rozwiązanie, które stosujemy jest oparte o naszą analizę tego, co w świecie w tym zakresie się dzieje, a dzieje się dużo – powiedział Kamiński.

Dodał, że w ok. 60 państwach na świecie istnieją zapory graniczne, których celem jest ograniczenie skali masowej, nielegalnej migracji. Podał przykłady Stanów Zjednoczonych, Grecji, Hiszpanii, a także Bułgarii, Słowenii i Węgier.

Mieszkańcy pogranicza chcą budowy muru. „Tu jest jednomyślność”

Liczni mieszkańcy terenów sąsiadujących z granicą polsko-białoruską są za powstaniem zapory. Tłumaczą, że będą się czuć bezpieczniej; wielu zwraca...

zobacz więcej

– W najbliższym czasie powstaną zapory graniczne – bo taka niestety jest konieczność w państwach bałtyckich - zarówno Litwa, Łotwa jak również Estonia na granicy z Rosją, zamierzają budować skuteczne zapory inżynieryjne, które ograniczą skalę nielegalnej migracji – powiedział.

Dodał, że zapora, która stanie na granicy z Białorusią, jest tak naprawdę symbolem determinacji państwa polskiego w ograniczaniu masowej, nielegalnej migracji na teren naszego kraju.

– Chcę bardzo mocno to podkreślić, ta nielegalna migracja w naszym kraju nie wynika z powodów naturalnych, jak to często dzieje się na świecie, że w pastwach granicznych na terenach granicznych dochodzi do klęsk żywiołowych, konfliktów politycznych, zbrojnych – powiedział.

– My mamy do czynienia z elementem wojny hybrydowej, to reżim białoruski z powodów politycznych, żeby zdestabilizować sytuacje w Polsce i UE zdecydował się na wytworzenie sztucznego ruchu migracyjnego na teren naszego kraju. Nasze państwo nie pozwoli na to, żeby przez Polskę wiódł jakikolwiek nielegalny szlak migracyjny do Europy – zaznaczył. 

Kiedy zapora na granicy będzie gotowa? Min. Kamiński wskazał termin

– Chcemy, żeby w pierwszym półroczu przyszłego roku zapora pełniła swoją rolę – powiedział w programie „Gość Wiadomości” na antenie TVP Info...

zobacz więcej

Jak będzie wyglądać zapora na granicy?


Na czwartkowej konferencji prasowej szef MSWiA poinformował, że zapowiadana zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Jak wskazał, na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

– Tam w inny sposób będziemy zabezpieczali naszą granicę – zaznaczył minister.

Na granicy staną pięciometrowe stalowe słupy zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego - łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. –Bardzo mocno chcę podkreślić, że zastosujemy nowoczesne, elektroniczne metody zarządzania granicą. To nie będzie tylko fizyczna, inżynieryjna zapora, ale będzie wyposażona w cały system perymetrii – powiedział Kamiński.

Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. – Dodatkowo wzmocnimy granicę nową grupą funkcjonariuszy – 750 etatów dla Straży Granicznej rząd dedykuje na wzmocnienie granicy wschodniej – poinformował minister.

Kamiński stwierdził także, że rząd rozważa wybudowanie umocnień wzdłuż granicy także z Ukrainą i obwodem kaliningradzkim. – Rozważamy bardzo mocno profesjonalne zabezpieczenie całej wschodniej granicy naszego kraju, która jest także granicą UE. Czy będzie to miało formę zapory inżynieryjnej - ta decyzja będzie zależała od rozwoju sytuacji na tych granicach – wskazał.

Zastępca Komendanta Głównego gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska przekazała z kolei, że Straż Graniczna planuje budowę bariery elektronicznej na całej zewnętrznej lądowej granicy Unii Europejskiej. Dodała też, że w Straży został powołany zespół ekspertów, który pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi budowy wsparcia technicznego również na rzekach.

Zaczęła obowiązywać ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

W czwartek zaczęła obowiązywać ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Zgodnie z regulacją na polskiej granicy stanowiącej granicę...

zobacz więcej

Czy Polska zwróci się o pomoc do Fronteksu i NATO?


Kamiński zaznaczył, że Polska jest w stałym kontakcie z obiema organizacjami oraz z Unią Europejską. – Chociażby w kontekście ostatniego incydentu z przejściem granicy przez trzech umundurowanych i uzbrojonych funkcjonariuszy czy też żołnierzy białoruskich Komisja Europejska bardzo szybko wydała bardzo stanowczy komunikat, jak również kwatera główna NATO – mówił Kamiński.

Dodał, że to raczej Polska pomaga Frontexowi. – Cały czas zwracamy uwagę, że trzeba wspierać Litwę, trzeba wspierać Łotwę. My, jako państwo, wspieramy ich bardzo praktycznie i bezpośrednio, i za pośrednictwem Frontexu, oddelegowując naszych funkcjonariuszy – zaznaczył.

Szef MSWiA przypomniał, że w jego ostatniej korespondencji z ministrem spraw wewnętrznych Niemiec zwrócił uwagę, że niezbędna jest pomoc dla państw bałtyckich, „które mają dużo mniejszy potencjał obronny przed tego typu agresją ze strony obcego państwa, motywowaną politycznie i że warto, żeby również strona niemiecka zaangażowała się bezpośrednio w pomoc dla państw bałtyckich”.

– One wymagają też rzeczywistej pomocy i ta pomoc jest niedostateczna. Nie mam co do tego żadnej wątpliwości – powiedział Kamiński.

Polska daje radę i da radę. Państwo polskie jest zdeterminowane, żeby nie ulec żadnemu politycznemu szantażowi wrogiego reżimu – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej