RAPORT

Wojna na Ukrainie

I Międzynarodowy Festiwal TV Heart of Europe. Większość produkcji dostępna w sieci

Prezes TVP Jacek Kurski, członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz podczas briefingu prasowego  (fot. PAP/W.Olkuśnik)
Prezes TVP Jacek Kurski, członek zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz podczas briefingu prasowego (fot. PAP/W.Olkuśnik)

Trwa organizowany przez Telewizję Polską I Międzynarodowy Festiwal Telewizyjny „Heart of Europe”. W wydarzeniu udział bierze 12 nadawców publicznych z Europy Środkowo-Wschodniej.

Rozpoczyna się festiwal Heart of Europe. Prezes TVP: Przybliżamy do siebie narody

– Jesteśmy dumni z tego, że tu, w Warszawie, udało się zgromadzić to co najlepsze w naszej części Europy, jeśli chodzi o rynek telewizyjny....

zobacz więcej

Do 5 listopada można bezpłatnie oglądać festiwalowe propozycje w warszawskiej Kinotece, a przez cały miesiąc – do 30 listopada, większość produkcji telewizyjnych będzie dostępna na platformie heartofeurope.tvp.pl.

Na Festiwal zgłoszono prawie 90 produkcji nadawców z Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Estonii, Ukrainy, Gruzji, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Serbii. Kwalifikowane były do sześciu kategorii konkursowych: film fabularny, serial fabularny, dokument, rozrywka, audycje dla dzieci i młodzieży, a także projekty digitalowe, wychodzące poza tradycyjną telewizję.

Celem festiwalu jest wzmocnienie wspólnoty mieszkańców tej części Europy, pobudzenie wymiany myśli, wymiany treści, czy zaanimowania współpracy na poziomie twórców z regionu.

– Odrabiamy, być może spóźnioną lekcję, by przybliżyć do siebie narody, które są już od wielu lat wolne, ale cały czas tak mało o sobie wiedzą – mówił podczas konferencji prasowej prezes Telewizji Publicznej Jacek Kurski. Pomysłodawca festiwalu, członek zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz, wyjaśniając nazwę wydarzenia (tłum. „Serce Europy”) wskazywał, że serce kojarzymy z miejscem, z którego jesteśmy, z domem.

To pierwsze, ale nie ostatnie słowo TVP w tej sprawie


Telewizja Polska, która jest organizatorem festiwalu, zamierza rozwijać to przedsięwzięcie, tak, by na stałe wpisało się w kalendarz twórców regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz stało się punktem odniesienia dla widzów, nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju” – wyjaśnia organizator. Telewizja Polska zgłosiła swoje propozycje we wszystkich kategoriach. Film: „Zieja”, „Żelazny most”, „Zenek” i „Stan wyjątkowy” – koprodukcja polsko-chorwacko-serbska. Serial: „Ludzie i bogowie”, „Osiecka” i „Stulecie Winnych”. W kategorii dokument: m.in. „Agonia”, „Białoruś. Początek” – film o Swietlanie Cichanouskiej, „Trzeci maja, czyli dziś”, „Wojna światów”, „Skandal. Ewenement Molesty”, „Zwyczajny kraj”. Rozrywka: „Sanatorium miłości” i „Przystanek Slow Food”. Audycje dla dzieci i młodzieży: „Przyjaciele Misia i Margolci”, Al-Chemik” i „Republika dzieci”. Digital: Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” oraz kanał internetowy TVP Kultura2. Dla każdej z kategorii powstało odrębne eksperckie jury, których skład kompletowano w oparciu o zgłoszenia uczestniczących w wydarzeniu nadawców. W zespołach tych zasiadają dyrektorzy kreatywni, dyrektorzy programowi, producenci i twórcy.

Festiwal „Heart of Europe” 5 listopada zwieńczy uroczysta Gala wręczenia nagród, która transmitowana będzie o godz. 18.30 w TVP Kultura oraz na stronie heartofeurope.tvp.pl

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej