RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Terlecki: Kowalski może zrobić referendum u siebie w domu

Janusz Kowalski (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Janusz Kowalski (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Szanuję poglądy posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, ale pan Janusz Kowalski to może referendum u siebie w domu zrobić - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) skomentował słowa posła Solidarnej Polski o możliwości zorganizowania w 2027 r., referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Onet analizuje, jak „pokochać polexit”. „Za krytykę rządu odbierać obywatelstwo?”

„PiS w sprawie polexitu nie mówi szczerze o tym, co myśli, co rozważa i co bierze pod uwagę. Bo o polexicie myśli, rozważa go i bierze pod uwagę” –...

zobacz więcej

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski w portalu Onet komentując działania UE w kwestii polityki klimatycznej ocenił, że jeśli Unia nie zmieni swojej polityki w tej i innych sprawach, Polska będzie musiała zweryfikować chęć przynależenia do wspólnoty.

– 2027 rok, kiedy zakończy się obecna perspektywa budżetowa, to będzie czas, kiedy może być referendum w sprawie wyjścia Polski z UE. Jeśli nie zatrzymamy eurokratów, koszty życia w Polsce będą zbyt duże. Wyjście Polski z UE uderzy w gospodarkę niemiecką, dlatego musimy zacząć grać twardo. Polska nie może być żebrakiem UE – powiedział Kowalski.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości był pytany o komentarz do słów polityka SP. – Szanuję poglądy posłów naszego klubu, no ale pan Kowalski to może referendum u siebie w domu zrobić, a nie zapowiadać, że zrobi je w Polsce. Nie ma specjalnie o czym rozmawiać – skonstatował.

„Tolerujemy to, co się mieści w granicach rozsądku”


Terlecki zauważył, że posłowie mają różne poglądy i pomysły. – Dopóki to się mieści w granicach rozsądku i współpracy klubowej, oczywiście to tolerujemy – zaznaczył wicemarszałek.

Dopytywany, czy te słowa mieszczą się, Terlecki odparł, że jest to prywatna wypowiedź posła, który „stara się być bardzo radykalny i myśli, że na tym zbuduje swoje poparcie wśród wyborów”. W połowie września Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę wykluczającą możliwość polexitu. We wrześniowym w wywiadzie prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił: „Nie będzie żadnego polexitu. To wymysł propagandowy, który po wielokroć był stosowany wobec nas”.

Czytaj także: Obszerny wywiad z Tuskiem w Onecie. Nie było pytań o program

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej