RAPORT

Wojna na Ukrainie

Republikanka zastępczynią gubernatora Wirginii

Winsome Sears zastępcą gubernatora Wirginii (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)
Winsome Sears zastępcą gubernatora Wirginii (fot. Chip Somodevilla/Getty Images)

Republikanka Winsome Sears zostanie zastępczynią gubernatora Wirginii. To pierwsza czarnoskóra kobieta na tym stanowisku. Jest weteranką marynarki wojennej i właścicielką firmy, żoną i matką trzech córek.

Biden o wyborach w Wirginii: Pokazały, że ludzie są niezadowoleni

Prezydent USA Joe Biden przyznał, że przegrane przez kandydata Demokratów wybory na gubernatora Wirginii świadczą o niezadowoleniu ludzi m.in. z...

zobacz więcej

Winsome Sears urodziła się na Jamajce. – Po raz pierwszy w życiu brakuje mi słów – powiedziała, występując przed tłumem zwolenników wczesnym rankiem w środę.

Sears prowadziła kampanię u boku Glenna Youngkina, Republikanina wybranego na gubernatora tego stanu po walce z Demokratą Terrym McAuliffem.

Youngkin to pierwszy od ponad dekady kandydat republikański, który wygrał wybory w tym stanie. Wynik to niespodzianka, bo jeszcze miesiąc wcześniej zdecydowanym faworytem był McAuliffe.

Wirginia w ostatnich latach była stosunkowo bezpieczna terenem dla Demokratów; w 2020 r. Biden wygrał tam z 10-punktową przewagą.

Wyborczy wyścig – pierwszy od czasu wyborów prezydenckich – był uważany za swoiste referendum na temat dotychczasowego dorobku prezydentury Bidena. Jednym z głównych tematów kampanii wyborczej, która właśnie dobiegła końca była aborcja, co było echem uchwalenia prawa pro-life w Teksasie.

Nowy gubernator Wirginii podkreślał w niej, że „z dumą będzie bronił nienarodzonych i ich matek”. – Wierzę, że życie zaczyna się w momencie poczęcia. Moje poglądy kształtuje nie tylko moja wiara, ale także nauka – mówił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej