RAPORT

Pogarda

Dwie dawki szczepionki albo nie pójdziesz do nieba? Co powiedział Franciszek

Papież Franciszek w Watykańskim Centrum Szczepień (fot. Vatican Pool/Getty Images)
Papież Franciszek w Watykańskim Centrum Szczepień (fot. Vatican Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W sieci krąży wpis, w którym papieżowi Franciszkowi przypisuje się kontrowersyjną opinię w kwestii pandemii COVID-19. Publikacja sugeruje, że zdaniem Franciszka warunkiem „wpuszczenia do nieba” jest zaszczepienie dwoma dawkami szczepionki. To fake news. Co naprawdę powiedział papież?

Franciszek przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Papież Franciszek przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 - podała w środę agencja Ansa, powołując się na źródła w Watykanie. W...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Papież Franciszek nie powiedział, że przyjęcie szczepionki na COVID-19 jest warunkiem „wpuszczenia do nieba”, jak sugeruje to post na Twitterze.

Fake news o szczepionkach


Papieżowi przypisano słowa: „Bóg poinformował mnie, że nie wpuści cię do nieba, jeśli nie otrzymasz OBU DAWEK tej bardzo bezpiecznej szczepionki”.

Źródłem... strona satyryczna


W rzeczywistości pochodzą one z artykułu na stronie satyrycznej The Babylon Bee, gdzie tekst został zresztą opublikowany blisko rok temu. Babylon Bee to chrześcijańska strona satyryczna, która publikuje artykuły satyryczne na tematy takie jak religia, polityka, bieżące wydarzenia i osoby publiczne. Jednak część internautów nie zrozumiała satyrycznego wydźwięku tekstu i odebrała go jako całkowicie poważny.

Papież Franciszek: Fake newsy budzą lęk, gniew i tworzą wrogów

Papież Franciszek ostrzegł w orędziu na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, że tzw. fake newsy, opierając się na stereotypach i...

zobacz więcej

Wątpliwości mogło rozwiać choćby ostatnie zdanie w nim zawarte, brzmiące: „W czasie publikacji papież Franciszek otrzymał pierwszą dawkę szczepionki i przed drugą dawką musiał być przywiązany do łóżka na egzorcyzmy”.

Co papież mówił o szczepieniach przeciw COVID-19?


Zastanowienie czytelników powinien również wzbudzić akapit: „Papież Franciszek stwierdził również, że otrzymanie obu dawek godnej zaufania szczepionki natychmiastowo uwolni waszych zmarłych krewnych z czyśćca i może nawet skrócić wasz czas o połowę”. Aby dotrzeć do celu, nakazał Kościołowi katolickiemu odmawianie komunii wszystkim nieszczepionym członkom.

Faktycznie papież Franciszek przekonuje wiernych do szczepienia się, ale nie strasząc ich zakazem wstępu do nieba, ale mówiąc, że otrzymanie szczepionki na korona wirusa było „aktem miłości”.

„Dzięki Bogu i pracy wielu mamy teraz szczepionki, które chronią nas przed COVID-19” – powiedział papież. „Dają nam nadzieję na zakończenie pandemii, ale tylko wtedy, gdy będą dostępne dla wszystkich i jeśli będziemy współpracować” – stwierdził.

Zobacz także: Papież Franciszek może zrezygnować po Świętach? „To fake news”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej