RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ropa tanieje w USA. Rynki oczekują zwiększenia produkcji

Wysokie ceny ropy mają negatywny wpływ na gospodarkę (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)
Wysokie ceny ropy mają negatywny wpływ na gospodarkę (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)

Ropa naftowa w USA tanieje trzecią sesję. W czwartek uwaga inwestorów skieruje się na posiedzenie państw sojuszu OPEC+, który dokona oceny obecnej polityki podażowej grupy – informują maklerzy.

Ceny ropy mocno spadają: USA zwiększa presję na OPEC+

Ropa naftowa w USA tanieje o 1,5 proc., a Brent na ICE traci ponad 1 proc. w reakcji na wzrost presji USA na kraje sojuszu OPEC+, aby podwyższyły...

zobacz więcej

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 80,13 dolara, mniej o 0,90 proc. W środę surowiec staniał o 3,6 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń jest wyceniana po 81,56 dolarów za baryłkę, niżej o 0,52 proc., po spadku w środę o 3,2 proc.

Członkowie sojuszu OPEC+ spotkają się w czwartek, aby dokonać przeglądu polityki produkcyjnej tej grupy. Państwa z sojuszu – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – co miesiąc podwyższają dostawy surowca o 400 tys. baryłek dziennie.

Teraz na rynkach oczekuje się, że OPEC i jego sojusznicy będą trzymać się zasady o stopniowym podwyższaniu produkcji i w grudniu zwiększą ją o 400 tys. baryłek dziennie, pomimo apeli odbiorców ropy na świecie, w tym Stanów Zjednoczonych, o większe dostawy.

Tymczasem w USA zapasy ropy naftowej w ubiegłym tygodniu wzrosły o 3,29 mln baryłek, czyli o 0,76 proc. do 434,10 mln baryłek – poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Zapasy te wzrosły już po raz piąty w ciągu ostatnich 6 tygodni.

Główny ekonomista BGK: Inflacja rośnie szybciej w krajach z wyższym wzrostem PKB

Generalnie inflacja zwykle rośnie szybciej w krajach, które notują wyższy wzrost PKB, gdzie popyt na dobra i usługi jest większy – powiedział...

zobacz więcej

Zapasy benzyny


Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 2,16 mln baryłek, czyli o 1,73 proc. do 127,12 mln baryłek – podał DoE. Spadły za to zapasy benzyny – o 1,49 mln baryłek, czyli o 0,69 proc. do 214,26 mln baryłek.

Na rynkach pojawia się pewna nadzieja na większe dostawy ropy, bo USA i Iran mają jeszcze w tym miesiącu – 29 listopada – wznowić rozmowy na temat ożywienia porozumienia nuklearnego. USA i Iran nie rozmawiają „twarzą w twarz”, a za pośrednictwem europejskich i rosyjskich przedstawicieli. W Wiedniu odbędzie się już siódma runda tych rozmów.

Główny negocjator nuklearny ze strony Iranu, wiceminister spraw zagranicznych Ali Bagheri Kani, powiedział, że wznowienie rozmów z USA zostało uzgodnione z Enrique Morą, wysłannikiem UE, który pośredniczy w negocjacjach Stanów Zjednoczonych z Iranem. – Mamy nadzieję, że kiedy irańska delegacja wróci do Wiednia pod koniec tego miesiąca, będzie gotowa do negocjacji, szybko i w dobrej wierze – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Były prezydent USA Donald Trump zrezygnował z porozumienia nuklearnego z Iranem w 2018 r. Od tamtej pory Stany Zjednoczone nałożyły szereg sankcji, które „krępują” gospodarkę Iranu i spowodowały spadek sprzedaży irańskiej ropy.

– Nie jestem w tej kwestii (negocjacji USA-Iran) szczególnie optymistyczny – mówi tymczasem Trita Parsi, wiceprezes Quincy Institute for Responsible Statecraft. – Aby tak się stało, po obu stronach potrzebna jest znacznie większa kreatywność i wola polityczna – dodaje.

Powrót do porozumienia nuklearnego umożliwiłby zwiększenie przepływów ropy z Iranu na globalne rynki paliw.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej