RAPORT

Pogarda

Wandale zniszczyli pomnik Jana Pawła II. Wyłamali pastorał

Pomalowali pomnik papieża Jana Pawła II (fot. STR/NurPhoto via Getty Images, lwowecki.info)
Pomalowali pomnik papieża Jana Pawła II (fot. STR/NurPhoto via Getty Images, lwowecki.info)

Najnowsze

Popularne

Pomnik papieża Jana Pawła II znajdujący się przed kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lwówku Śląskim został pomazany farbą. Pod oczami postaci domalowano łzy.

Kim są kobiety, które w tym roku przejęły trasę Marszu Niepodległości?

Marsz Niepodległości uznano za nielegalny, a trasą, którą co roku przemierzało około 100 tys. osób, tym razem ma maszerować 14 lewicowych...

zobacz więcej

O sprawie jako pierwszy poinformował lokalny portal lwowecki.info. 

Teraz w rozmowie z portalem tvp.info sierż. Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim przekazała, że funkcjonariusze wciąż nie otrzymali oficjalnego zawiadomienia w tej sprawie. – A trzeba zauważyć, że to przestępstwo jest ścigane na wniosek, a nie z urzędu – zaznaczyła.

Do zniszczenia pomnika papieża doszło najprawdopodobniej w nocy z 1 na 2 listopada. W tym momencie nie wiadomo kto i dlaczego dokonał tego czynu.

Zobacz także:   Berlińscy policjanci ćwiczyli na pomniku ofiar Holokaustu

Nieznani sprawcy pomalowali oczy postaci pomarańczową farbą, a na policzku domalowali łzy. Na czapce papieskiej znalazł się odwrócony krzyż. Figurę pozbawiono pastorału.

Nagrobek ofiary katastrofy smoleńskiej zdewastowany. Nowe fakty. Wyznaczono nagrodę

W niedzielę media obiegła informacja, że nieznani sprawcy zniszczyli nagrobek mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej, ofiary katastrofy smoleńskiej...

zobacz więcej

– Z naszych informacji wynika, że wczoraj (w środę – przyp. red.) pomalowania z pomnika zostały zmyte – mówi nam sierż. Olga Łukaszewicz.

Czy policja będzie ścigać sprawców? – Jakie kroki będą podejmowane, o tym będzie decydował proboszcz – tłumaczył redakcji lwowecki.info rzecznik prasowy diecezji legnickiej.

Zobacz także:   Setki zniczy w miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki

Jak podkreślono, pomnik Jana Pawła II stoi przed kościołem w Lwówku Śląskim od ponad siedmiu lat. Do tej pory nie był nigdy obiektem ataków wandali.

Zgodnie z kodeksem karnym, kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej