RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska zgodzi się na pakiet Fit for 55? „To ideologiczne szaleństwo” [WIDEO]

Często pod hasłami ekologicznymi kryją się zabiegi, które wcale nie mają służyć przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, tylko są jakimś szaleństwem ideologicznym. W tej chwili Europa wyznaczyła sobie bardzo radykalne cele – mówi o dyskutowanym na unijnym forum pakiecie Fit for 55 wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Gość programu „#Jedziemy” w TVP Info pytany, czy Polska może zawetować propozycję UE, przyznaje: W obecnym kształcie jest ona nie do przyjęcia.

Dekarbonizacja energetyki: tak drożeją uprawnienia do emisji CO2. Co na to resort klimatu?

W ciągu ostatnich pięciu lat ceny na polskich aukcjach uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu ETS wzrosły ponad dziewięciokrotnie. I nie...

zobacz więcej

Pakiet Fit for 55 to przygotowany przez Komisję Europejską zestaw propozycji legislacyjnych, które do 2030 r. mają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w Europie o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomu emisji z 1990 r. Ma być narzędziem zielonej rewolucji, zmierzającej do neutralności klimatycznej UE w roku 2050. Zakłada m.in. całkowitą rezygnację z montowania w samochodach silników spalinowych.

Ideologiczne postulaty Fit for 55


W TVP Info poseł Jacek Ozdoba (Solidarna Polska) odnosząc się do tego projektu podkreślił, że choć istnieje konsensus co do konieczności ograniczenia emisji CO2, konieczna jest dyskusja i polemika z powodu gigantycznych podwyżek, które spotkają Polaków właśnie z powodu europejskich decyzji.

– Gdybyśmy przyjęli pakiet Fit for 55, to byłaby absolutna katastrofa. To bardziej projekt ideologiczny niż projekt racjonalny – ocenił wiceminister klimatu.

Przypomniał, że jego środowisko polemizowało także w kwestii samego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych aż o 55 proc. stojąc na stanowisku, że tak radykalne odejście od węgla zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski. – W tej chwili jesteśmy uzależnieni od Gazpromu, ale wtedy już zupełnie będziemy skazani, by kupować gaz od Rosjan, a tego nikt nie chce. Rosja pokazuje, że gaz jest elementem rozgrywki politycznej – stwierdził.

Ozdoba: Tusk w spółce powiązanej z Gazpromem?


Ozdoba ocenia, że Nord Stream 2 to współczesny pakt Ribbentrop-Mołotow, który zablokować mógł Donald Tusk. – Jestem zwolennikiem teorii, że ten człowiek prędzej czy później znajdzie się w jakiejś spółce powiązanej z Gazpromem, tak jak Gerhard Schroeder i inni politycy europejscy, którzy po prostu realnie sprzedali w polityce, która nie służy UE – ocenił gość TVP Info.

– Obecny kształt Fot for 55 jest stanowczo nie do przyjęcia, dlatego, że to będzie przynosiło gigantyczne skutki dla polskie gospodarki, dla polskiego rolnictwa. Widmo podwyżek nie będzie duże, ale będzie gigantyczne: to oznacza drożyznę, ubóstwo energetyczne. Nasza opozycja nie zdaje sobie tak naprawdę sprawy z tego ideologicznego szaleństwa, które jest tam zawarte – zaznacza.

Zobacz także: Szydło ostro do Timmermansa. „Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi…”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej